Kraków: pielgrzymi modlą się przy relikwiach bł. Hanny Chrzanowskiej

Z całej Polski do Krakowa przybywają wciąż pielgrzymki do bł. Hanny Chrzanowskiej, która czczona jest w kościele św. Mikołaja.

Dokładnie miesiąc temu krakowska pielęgniarka została beatyfikowana w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Od dnia beatyfikacji do kościoła św. Mikołaja w Krakowie, gdzie spoczywają doczesne szczątki bł. Hanny Chrzanowskiej, pielgrzymują grupy z całej Polski. Jak poinformował KAI proboszcz świątyni ks. Józef Gubała, przed relikwiami krakowskiej pielęgniarki modlili się m.in. wierni z Rzeszowa, Łańcuta, Lublina i z Podlasia.

„Do Hanny Chrzanowskiej przybywają przede wszystkim ludzie chorzy. „Nie ma godziny, żeby w kaplicy jej poświęconej nie było wiernych, którzy proszą o łaskę zdrowia dla siebie lub dla swoich bliskich” – mówi ks. Gubała. Duchowny podkreśla, że sprzyja temu położenie kościoła, który znajduje się na „ulicy cierpienia”, gdzie umiejscowione są liczne szpitale i kliniki.

W każdy czwartek przy relikwiach błogosławionej odprawiane są nabożeństwa z licznym udziałem modlących się z Krakowa i okolic. W każdy 28 dzień miesiąca sprawowana będzie za wstawiennictwem bł. Hanny Chrzanowskiej Msza św. zbiorowa w intencjach ludzi chorych. „Intencje za chorych można ciągle zgłaszać w kancelarii parafialnej, zakrystii oraz drogą mailową” – informuje proboszcz kościoła św. Mikołaja. Jak dodaje, co tydzień z sarkofagu bł. Hanny Chrzanowskiej zbieranych jest kilkadziesiąt karteczek, na których ludzie wypisują swoje intencje. Wszystkie one będą omadlane na comiesięcznych Mszach.

Dotychczas rozdysponowano ponad czterdzieści relikwii błogosławionej, które trafiły do parafii i szpitali. Wciąż napływają kolejne prośby w tej sprawie. Podczas pielgrzymki służby zdrowia na Jasną Górę pielęgniarki z Krakowa przekazały Krajowemu Duszpasterstwu Służby Zdrowia relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, które rozpoczną peregrynację po Polsce.

W kościele św. Mikołaja w Krakowie znajduje się kaplica dedykowana nowej błogosławionej. Jej relikwie spoczywają w alabastrowym sarkofagu, który jest darem polskich pielęgniarek, chcących w ten sposób uczcić swoją nauczycielkę. Na jednej z bocznych ścian umieszczony jest obraz beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej.

Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Jej beatyfikacja odbyła się 28 kwietnia, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przewodniczył jej papieski legat kard. Angelo Amato. 

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama