Kraków: „Zupa na Plantach” na pomoc ukraińskim dzieciom

Koszulki dla dzieci, witaminy i materiały plastyczne przekażą na Ukrainę członkowie inicjatywy „Zupa na Plantach”, aby wesprzeć tamtejsze przedszkola i placówki opiekuńcze dla dzieci z terenów ogarniętych wojną.

Koszulki dla dzieci, witaminy i materiały plastyczne przekażą na Ukrainę członkowie inicjatywy „Zupa na Plantach”, aby wesprzeć tamtejsze przedszkola i placówki opiekuńcze dla dzieci z terenów ogarniętych wojną. Zbiórka darów na ten cel potrwa do piątku.

Na początku lipca organizowany jest wyjazd za wschodnią granicę Polski. Jego uczestnicy odwiedzą internat w Pokrowsku w Donbasie, w strefie wojennej. Jest tam 140 dzieci w różnym wieku. W większości mają one rodziny, ale opiekunowie wysłali je do tego internatu, bo tam dostaną jeść i będą mieć lepsze warunki życia niż w domu rodzinnym.

Celem wyprawy jest również przedszkole społeczne we wsi Zwaniwka koło Bachmutu, przedszkole w Awdijewce - kilkunastotysięcznym miasteczku położonym na samej linii frontu, blisko Doniecka. Polska misja odwiedzi ponadto centrum terapeutyczne dla dzieci w miasteczku Wołnowacha i sierociniec w miasteczku Kałanczak w obwodzie chersońskim, blisko granicy z okupowanym Krymem.

„Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Wojenne uchodźstwo, ubóstwo, problemy socjalne sprawiają, że życie „zwykłych” obywateli jest bardzo trudne. Jak w każdym konflikcie, najbardziej cierpią najsłabsi, najmłodsi. Ogromna liczba dzieci została pozbawiona kontaktu z bliskimi, którzy walczą na linii frontu” – podkreślają organizatorzy wyjazdu.

Potrzebne są t-shirty dla dzieci w wieku 6-16 lat, witaminy, które mają pomóc niedożywionym dzieciom oraz materiały plastyczne dla przedszkoli. Dary można przynosić w środę i piątek w godz. 18.00-2.00 do ŻyWej Pracowni na ul. Celnej 5 na krakowskim Podgórzu. Można je również wysłać na adres Pracowni.

Ci, którzy wolą przekazać pieniądze, mogą je przelać na konto Wspólnoty Chleb Życia. Indywidualny numer konta dla Zupy na Plantach: Nr konta 08 8004 0002 2001 0000 1270 0007. W tytule przelewu należy napisać: „Zupa na Plantach”.

To nie pierwsza inicjatywa pomocy mieszkańcom Ukrainy, podjęta przez członków „Zupy na Plantach”. Zebrano już m.in. ponad 100 par butów zimowych dla tatarskich rodzin, pościel dla szpitala wojskowego w Pokrowsku oraz zaopatrzono w ubrania dzieci z rodziny Jakimów, wychowywanych tylko przez babcię.

„Zupa na Plantach” powstała z inicjatywy krakowskich dziennikarzy Piotra Żyłki i Błażeja Strzelczyka. Wolontariusze i osoby bezdomne spotykają się na krakowskich Plantach, aby zjeść razem przygotowaną wcześniej zupę. Jak przekonują pomysłodawcy projektu, nie chodzi tylko o jałmużnę, ale o stworzenie przestrzeni wspólnoty z osobami bez dachu nad głową.

Posiłki przygotowywane są w Żywej Pracowni, która znajduje się w jednej z kamienic na Podgórzu. Tam także znajduje się tzw. magazyn ciepła, czyli miejsce zbiórki i segregacji ubrań ofiarowanych przez darczyńców. Akcja rozszerzyła się na inne miasta w Polsce.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama