Licheń: XVIII Międzynarodowe Spotkanie Mariańskiego Laikatu

„Promocja dziedzictwa duchowego św. Stanisława Papczyńskiego – założyciela marianów” jest głównym tematem XVIII Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i Bractwa Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W konferencji, która trwa w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (19.09), uczestniczy 30 osób z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, USA, Brazylii, Argentyny i Filipin.

- „Głównym tematem naszego spotkania jest promocja spuścizny św. o. Stanisława Papczyńskiego z wykorzystaniem mass-mediów. To jest główna myśl, nad którą będziemy się pochylać podczas naszego spotkania. Chcemy poszerzyć nasze horyzonty w tym temacie. Chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób można efektywnie działać wykorzystując najnowsze technologie, do których mamy dostęp” – wyjaśnił br. Andrzej Mączyński MIC, Generalny Promotor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, na co dzień mieszkający w Stockbridge, USA.

Ostatnie spotkanie SPM miało miejsce 2 lata temu. Zdaniem br. Mączyńskiego, w tym czasie odbyło się wiele istotnych wydarzeń dla mariańskiego Zgromadzenia (kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego w 2016 r. oraz kapituła generalna w 2017 r.), dlatego w trakcie licheńskiej konferencji zostaną poruszone tematy, wśród których na pierwszy plan wyłania się promocja dziedzictwa duchowego założyciela Zgromadzenia Księży Marianów.

- „Dla nas, jako marianów, jest to początek ukazywania ludziom, na których mamy bezpośredni wpływ poprzez nasz apostolat, postaci, która jest warta naśladowania, która ma coś ważnego do powiedzenia współczesnemu człowiekowi pomimo tego, że o. Stanisław żył wieki temu” – dodał marianin.

Z zaproszenia organizatorów w roli prelegentów skorzystali m.in.: dr Monika Przybysz, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, Rodrigo Ayude Puga z Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie oraz ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Z kolei Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich działające w różnych krajach na świecie reprezentują: ks. Łukasz Wiśniewski MIC (Polska), ks. Andrius Sidlauskas MIC (Litwa), ks. Paweł Ostrowski MIC (Ukraina), ks. Dante Aguero MIC (Argentyna), ks. Joao Rodrigues MIC (Portugalia). W konferencji uczestniczy także ks. Zbigniew Piłat MIC, sekretarz generalny Zgromadzenia z Rzymu, ks. Leandro Aparecido da Silva MIC, radny generalny z Brazylii, ks. Kazimierz Chwałek MIC, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów w USA oraz Marie Romagnano z USA, liderka Healthcare Professionals for Divine Mercy.

Uczestnicy konferencji korzystają z gościnności licheńskiego domu zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów, gdzie odbywają się wszystkie prelekcje. Pierwszego dnia konferencji, 18.09, członkowie SPM modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w trakcie Mszy św. o godz. 12:00, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Wiśniewski MIC.

Głównym zadaniem członków Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich jest wspieranie księży i braci marianów poprzez modlitwę, szerzenie chwały Bożej i kultu Miłosierdzia Bożego oraz czynne zaangażowanie się w apostolską misję Kościoła. Stowarzyszenie organizuje także regularne spotkania na terenie swojego urzędowania oraz wydaje periodyki o charakterze formacyjno-duchowym. Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich zostało założone w 1925 roku. W Polsce istnieje od 1994 roku i powstało z inicjatywy ówczesnego prowincjała, ks. Jana Rokosza MIC.

Licheń Stary, 19 września 2018 r.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama