Odsłonięcie tablic epitafijnych poległych na służbie policjantów

Abp Marek Jędraszewski pobłogosławił nowo odsłonięte tablice epitafijne ośmiu policjantów garnizonu małopolskiego, którzy polegli podczas służby.

Uroczystość miała miejsce w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

"Jest to miejsce, które mówi jak wielka jest rola tych, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa, naszej wolności, naszej niepodległości, naszej ojczyzny." – tak o Ścianie Pamięci mówił abp Marek Jędraszewski.

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta przywitał zaproszonych gości, w tym szczególnie rodziców, żony, dzieci i rodzeństwo poległych na służbie policjantów, którym dziś oddano hołd. Podkreślił, że Tablica Pamięci będzie miała wiele wymiarów, m.in. po ślubowaniu nowych funkcjonariuszy będą oni tu przyprowadzani, by uświadomić sobie, że to, o czym mówili w czasie ślubowania – „…nawet z narażeniem życia”, może stać się faktem.

To nie są tylko gładkie słowa roty ślubowania, to jest wydarzenie, które może również ich dotyczyć. To miejsce będzie w sposób namacalny pokazywało, że służąc w takiej instytucji jak Policja możemy któregoś dnia, stojąc na straży życia, zdrowia i mienia obywateli na szalę położyć własne życie.

Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron podkreślił, że pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie jest naszym obowiązkiem. 

Dziękując za ofiarę życia, którą ponieśli na służbie wasi koledzy, pragniemy zapewni że my – władze i wszyscy mieszkańcy Małopolski – będziemy zawsze pamiętać jak trudna jest ta służba. Będziemy pamiętać o tych, którzy dla naszego wspólnego bezpieczeństwa oddali swoje życie.

W słowie skierowanym do zebranych abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że flagi wiszące przy każdym nazwisku i zdjęciu poległych mówią o szczególnym wymiarze tej służby – jest to służba ojczyźnie.

– A ojczyzna dzisiaj ma bardzo konkretny kształt. Nie jakiś abstrakcyjny. To są przełożeni, którzy odsłaniali te tablice, ale także małżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo. Jakaś szczególna rodzina, która tworzymy dzisiaj my wszyscy tutaj zebrani reprezentujący szersze kręgi społeczne i narodowe składające się na tkankę życiową i ideową naszego kraju.

Metropolita podkreślił ogromną wdzięczność za tych ludzi, których możemy dziś wspominać. Ludzi, którzy oddali ojczyźnie wszystko – swoje życie. Przypomniał, że Chrystus jest naszą nadzieją, o czym musimy pamiętać szczególnie w tak trudnych momentach jak dzisiaj. Wspomniał także poemat kard. Karola Wojtyły „Myśląc ojczyzna”, w którym przyszły papież pisał, że ani wolność ani bezpieczeństwo nie jest nam dane raz na zawsze, ale trzeba je każdego dnia zdobywać.

– Jestem bardzo wdzięczny, że jest takie miejsce tutaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Że jest to miejsce, które będzie otaczane szczególną pamięcią i hołdem. Że jest to miejsce, które mówi także jak wielka jest rola tych, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa, naszej wolności, naszej niepodległości, naszej ojczyzny.

Na zakończenie metropolita krakowski zainicjował wspólną modlitwę „Ojcze nasz” w intencji policjantów. 

Dziś odsłonięte tablice epitafijne dedykowane zostały ośmiu policjantom garnizonu małopolskiego, którzy polegli podczas służby. Są nimi:

aspirant Mieczysław Motyka ( 1953 – 1993 )– policjant ruchu drogowego Komendy rejonowej Policji w Miechowie. Zginął potrącony przez samochód, którego kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej. 

- sierżant Jan Majcherczyk ( 1970-1994 ) –służył w kompanii pogotowia Policyjnego i Patrolowania Komisariatu Policji na Woli Duchackiej w Krakowie. Zginął ugodzony nożem podczas interwencji domowej. Pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność

starszy sierżant Robert Stefanik ( 1958 – 1994 ) – policjant krakowskiej kompanii antyterrorystycznej KWP w Krakowie. Doświadczony instruktor skoków spadochronowych, zginął podczas skoku, ratując życie kolegi. 

- sierżant sztabowy Jerzy Wszołek ( 1967 – 1997 ) –policjant kompanii patrolowo –interwencyjnej w Komendzie Powiatowej Policji w Zakopanem. Poniósł śmierć w czasie konwojowania zatrzymanych, ulegając wypadkowi drogowemu.

starszy sierżant Piotr Chyra ( 1974 -2000 )- policjant Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Zginął jadąc służbowo motocyklem, podczas zderzenia z samochodem osobowym, którego kierowca wymusił pierwszeństwo. 

- podkom. Andrzej Adamski ( 1970- 2001 ) – specjalista zespołu dochodzeniowo- śledczego Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach. Zginął w wypadku drogowym spowodowanym przez innego uczestnika ruchu.

młodszy aspirant Wojciech Spyrka ( 1983 – 2011)- specjalista wydziału prewencji Komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie. Poniósł śmierć w trakcie wykonywania czynności operacyjno – rozpoznawczych. 

- aspirant Jakub Brysz ( 1982-2017 ) – policjant samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Zginął podczas wykonywania specjalistycznych ćwiczeń.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao