Polska pomaga. Również muzułmanom

Gościem Tematu Dnia był Maciej Dubicki z Caritas Polska, koordynator projektu Rodzina Rodzinie, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim tłumaczył, jak Polacy pomagają uchodźcom.

- Sytuacja w Syrii niestety wciąż jest dramatyczna, wciąż trwa wojna, konflikt wcale się nie skończył, jak podają media. Ostatnio w Aleppo dochodziło do silnych obstrzałów, także ludzie wciąż nie mogą tam mieszkać spokojnie i bezpiecznie - mówił Maciej Dubicki.

- Tak naprawdę sami Syryjczycy nie potrafią powiedzieć kto jest realnym, bezpośrednim ich wrogiem, ponieważ sytuacja jest tak skomplikowana, że sami nie są w stanie wskazać przeciwnika. Jest tam wiele interesów - dodawał.

Jak podkreślał, "pomoc dla Syrii płynie z całego świata, ale nie zawsze trafia bezpośrednio".

- Caritas Polska 4 października 2016 roku rozpoczęła program Rodzina Rodzinie, to program skierowany do rodzin w Aleppo, którzy przeżywają dramatyczne momenty w swojej historii życia. Jest to już ponad 30 milionów złotych, to ogromny ruch społeczny Polaków, pokazujący solidarność w tym dramacie - wyjaśniał.

- To piękne w tym programie, że pomoc niosą polskie rodziny. To oddolna inicjatywa, można powiedzieć, że taki narodowy ruch - mówił.

- W większości są to chrześcijanie, ale pomagamy również muzułmanom - dodawał.

- Znamy historię muzułmanina, który jak ksiądz wicedyrektor odwiedzał Aleppo, krzyczał na ulicy po arabsku "chrześcijanie, wiem kim jesteście, bo jesteście prawdziwym złotem, bo pomagacie nawet nam, muzułmanom" - opowiadał.

Więcej: rodzinarodzinie.caritas.pl

źródło: Karolina Zaremba, Salve TV - Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama