Polska wyspa tolerancji

Przedstawiciele Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w programie Temat Dnia wyjaśniają o co chodzi w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Gośćmi Tematu Dnia byli prof. Kalina Wojciechowska, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, przewodnicząca Rady Programowej Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Luteranka i Grzegorz Polak, dziennikarz, pracownik Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, członek Rady Programowej Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy w rozmowie z Ewą Pietrzak wyjaśniali o co chodzi w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

- Uniwersytet Trzeciego wieku powstał dla aktywizacji seniorów. Zapraszamy również w trochę młodszym wieku - mówiła prof. Kalina Wojciechowska.

- To jest niesamowity fenomen. W Polsce takich uniwersytetów jest ponad 600. Trzeba podkreślić, że "ekumeniczny" jest tylko jeden na skalę światową, to jest coś bezprecedensowego - dodawał Grzegorz Polak.

Jak podkreślała prof. Wojciechowska, "dużo większym wyzwaniem dla wykładowcy jest prowadzenie zajęć dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku".

- Ponieważ Uniwersytet ma w nazwie "ekumeniczny" to kierunkuje kwestię doboru słuchaczy. Są to słuchacze reprezentujący różne wyznania. Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku poprzez możliwość poznania innych wyznań uczy też tolerancji i akceptacji - mówiła.

- Poprzez poznanie innych, poznaje też siebie - dodawała.

Pytani o to czy Tydzień Modlitw o Jedność chrześcijan ma wymiar tylko symboliczny, mówili:

- Jest oficjalny nurt, ten termin jest znany od lat. Chciałbym powiedzieć o takim nurcie podskórnym, takiej współpracy na co dzień, która przejawia się w wielu aspektach. Będziemy mieć niedługo ekumeniczne wydanie Pisma Świętego. Na portalu diecezji kieleckiej ukazał się serdeczny apel o ratowanie życia pastora Janusza Daszuty, metodysty. Na portalu katolickim prośba o modlitwę i o pomoc. Takich przypadków solidarności chrześcijańskiej jest bardzo dużo - stwierdził Polak.

- Chodzi o serdeczność, życzliwość. O to, żeby wspólnie się modlić. Wiadomo, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan nie zlikwiduje różnic dogmatycznych, ale też nie o to w tym wszystkim chodzi - zaznaczyła prof. Wojciechowska.

Źródło: Karolina Zaremba, Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao