Rozpoczęła się akcja „Paka dla Rodaka” dla Polaków na Ukrainie

„Paka dla Rodaka” – to hasło akcji, której celem jest zbiórka paczek bożonarodzeniowych dla Polaków zza wschodniej granicy.

Odbywa się ona m.in. w wielu miejscach diecezji płockiej z inicjatywy Fundacji „Per Aspera ad Astra”. W planach jest zebranie 250 paczek dla rodzin i 150 dzieci na Ukrainie.

Akcję „Paka dla Rodaka” po raz trzeci inicjuje płocka Fundacja Rozwoju Mikrospołeczności „Per Aspera ad Astra”, z prezesem Albertem Dyną. Jest ona prowadzona na rzecz Polaków, którzy żyją na Wschodzie, na terenie byłych republik radzieckich. Rodacy zmagają się tam z licznymi problemami społecznymi oraz finansowymi. Często czują się osamotnieni i opuszczeni, i brakuje im kontaktu z ojczyzną. Najtrudniejsza sytuację mają rodziny mieszkające na wsi, niejednokrotnie żyjące poniżej minimum egzystencji. Bieda dotyka ich zwłaszcza zimą, gdy nie ma dodatkowych możliwości zarobkowania.

Dlatego 12 grudnia pojedzie do Żytomierza, Berdyczowa i Lwowa na Ukrainie 42-osobowa grupa płocczan z darami. Żytomierz należy do najstarszych historycznych i kulturalnych miast Ukrainy, oddalony jest od Płocka o około 850 kilometrów. Jest największym miastem w Rejonie Poleskim i największym skupiskiem obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie (około 40 tys.). W Żytomierzu znajduje się też cmentarz polski.

Obecnie w płockich szkołach trwa zbiórka produktów, które znajdą się w paczkach świątecznych dla rodaków. Organizatorom zależy najbardziej, aby były to: produkty żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia (np. cukier, kasza, makaron, olej, kawa i herbata, ryż, przyprawy, konserwy, płatki śniadaniowe, dżemy) oraz słodycze dla dzieci, produkty chemiczne (np. pasty i szczoteczki do zębów, proszek do prania, mydło, szampon), artykuły papiernicze (np. zeszyty, bloki, długopisy, wycinanki).

Dary można m.in. przynosić osobiście do dnia 10 grudnia do siedziby Fundacji przy ul. Korczaka 35 (Płock - Imielnica). Kontakt meilowy: frm.plock@gmail.com, tel. 606-709-343. Organizatorom „Paki dla Rodaka” zależy, aby udało się zebrać 250 paczek dla rodzin i 150 paczek dla dzieci.

W minionych lata Fundacja „Per Aspera ad Astra” była z darami na Ukrainie i w Mołdawii.

eg / Płock

« 1 »

reklama

reklama

reklama