S. Chmielewska: chrześcijaństwo jest religią wspólnotową

„Im bardziej chcemy, żeby inni dopchali się do świętości, tym bardziej sami się uświęcamy. Chrześcijaństwo jest religią wspólnotową” – mówiła drugiego dnia rekolekcji w Kościele Akademickim KUL s. Małgorzata Chmielewska.

Na początku s. Chmielewska nawiązała do wygłoszonej dnia poprzedniego nauki o miejscach w których mieszka Chrystus. Pierwszym z nich była Eucharystia. Kolejnym jest wspólnota Kościoła. „Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że przez chrzest wszyscy jesteśmy braćmi w Chrystusie. Dlatego nie powinno mi być wszystko jedno, czy ktoś z moich braci nie śpi pod płotem, czy któraś z sióstr nie umiera z głodu, czy nie cierpią, nie błądzą. Nie powinno być mi wszystko jedno. W normalnej rodzinie tak nie ma” – przekonywała.  

S. Chmielewska zauważyła, że Królestwo Boże jest zupełnie inaczej zorganizowane, niż ludzkie królestwo, władza i państwo. W przestrzeni naszej wspólnoty, która jest Ludem Bożym silniejsze owce wspierają słabsze, które powinny iść na samym przodzie.

„Istnieją różnego rodzaju wspólnoty. Ci ludzie zbierają się, dlatego że grają na tej samej fali. Nas zebranych tu, co nas tak naprawdę łączy? Każdy z nas pochodzi z innego miejsca, ma inną historię. Jedyną osobą, która może nas połączyć jest Jezus Chrystus. W Kościele należy zapytać, czy dobieramy się według kryteriów Chrystusowych, gdzie najsłabszy jest VIP-em, a najsilniejszy siedzi w ostatniej ławce. Dobro, które w tej chwili wykonuje gdzieś tam w Afryce biedna kobieta, jest moim dobrem. Świństwo, które setki kilometrów stąd wykonuje uczeń Chrystusa, jest moim świństwem” – nauczała rekolekcjonistka.

Zwróciła również uwagę, że Kościół ludzie tworzą nie tylko kiedy przychodzą na Eucharystię. Przez cały czas musimy być wspólnotą, która tworzy Królestwo Boże, czyli taką rzeczywistość ziemską, jaka była w bożych planach. Jednak żeby ją tworzyć musimy ją znać, musimy znać naszą godność i nasze zadanie.

Rekolekcje na dobry początek roku akademickiego, które w dniach 16-18 października głosi w Kościele Akademickim KUL s. Małgorzata Chmielewska odbywają się o Mszy świętej o godz. 19.00. Ich temat to „Nauczycielu gdzie mieszkasz?”.

S. Małgorzata Chmielewska jest przełożoną wspólnoty „Chleb Życia”. W całej Polsce prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Do tej pory z ich pomocy skorzystało kilka tysięcy osób.

olc / Lublin

« 1 »

reklama

reklama

reklama