Werbiści uczą obcokrajowców języka polskiego

Idąc za duchem nauczania papieża Franciszka zamieniłem nawet swoje biuro na klasę do języka polskiego, bo osób, które chcą się uczyć, jest bardzo dużo – powiedział w rozmowie z KAI o. Jacek Gniadek SVD z Centrum Migranta Fu Shenfu.

Werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu uczy wolontariuszy obcokrajowców języka polskiego. Obecnie z nauki języka korzysta tam 150 kursantów ponad 20 narodowości. Zajęcia w 3 lokalizacjach na terenie Warszawy prowadzi 30 wolontariuszy.

Centrum Migranta aktualnie prowadzi lekcje języka polskiego w swojej siedzibie na ul. Ostrobramskiej 98 w Warszawie, przy parafii św. Jadwigi na Żeraniu i w Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej. – Idąc za duchem nauczania papieża Franciszka zamieniłem nawet swoje biuro na klasę do języka polskiego, bo osób, które chcą się uczyć, jest bardzo dużo – powiedział w rozmowie z KAI o. Jacek Gniadek SVD z Centrum Migranta.

Jak tłumaczy o. Gniadek SVD, w Warszawie jest coraz więcej obcokrajowców, ale też osób, które są chętne do pracy jako wolontariusze. – Bycie nauczycielem języka polskiego staje się dla niektórych super wyzwaniem i przygodą – mówi duchowny.

Powstał również baner promujący naukę języka polskiego dla obcokrajowców przy parafiach. – Jest na nim sześciu Wietnamczyków, którzy stoją przed zieloną tablicą z napisem „Język polski jest łatwy”. To bardzo proste hasło przekazuje informacje, że przyjmujemy migrantów, że wychodzimy do nich z nauką języka polskiego, a oni również chcą się uczyć. My robimy krok do przodu i oni również. I wtedy zachodzi integracja. Nie potrzeba używać wielkich słów. Można robić małe rzeczy i małe projekty – tłumaczy o. Gniadek SVD.

Aby zostać wolontariuszem nie jest potrzebne specjalistyczne przygotowanie, chociaż jak zauważa pomysłodawca, kilku wolontariuszy to zawodowi nauczyciele. - Nie trzeba być jednak nauczycielem, wystarczy mieć do tego pasję i chęć. Wystarczy już nawet średnie wykształcenie – powiedział.

O. Gniadek SVD podkreśla, że dzielenie się językiem jest ważnym elementem integracji, a dzięki znajomości polskiego obcokrajowcy wchodzą w nasz obszar kulturowy. – Kiedy w parafii daję ogłoszenie, że szukamy wolontariuszy za każdym razem zgłasza się kilka osób. Widzę, że to działa wbrew temu, co się pokazuje w mediach – w dużej mierze hejt na migrantów. Kiedy idę do parafii okazuje się, że jest tam wielka życzliwość i otwartość – powiedział. Duchowny zaznaczył, że nauka języka polskiego mogłaby się odbywać również w mniejszych miastach, czy wioskach.

Obecnie z nauki języka polskiego organizowanej przez Centrum Migranta korzysta 150 kursantów ponad 20 narodowości. Zajęcia w 3 lokalizacjach na terenie Warszawy prowadzi 30 wolontariuszy. Powstały również 2 grupy języka angielskiego dla Ukraińców.

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Centrum Migranta będzie świętowało ten dzień 2 grudnia wspólną Eucharystią w centrum Warszawy, a później w wietnamskiej restauracji.

pgo / Warszawa

Centrum Migranta Fu Shenfu

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao