Beskidy: ewangelizacja pod Pilskiem

Około pół tysiąca osób uczestniczyło 6 lipca w spotkaniu inaugurującym kolejną odsłonę wakacyjnej akcji „Ewangelizacja w Beskidach” na Hali Miziowej u stóp Pilska w Beskidzie Żywieckim.

Górski szczyt i wędrówka do niego miały przypominać o pierwszym z omawianych podczas tegorocznej edycji ewangelizacji sakramencie – chrzcie świętym.

Jak co roku od siedmiu lat ewangelizację Beskidów organizują wspólnoty i franciszkanie z Rychwałdu na Żywiecczyźnie. W wakacyjne soboty od lipca do sierpnia planowane są rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Wydarzeniu towarzyszy tym razem hasło: „Droga łaski”, odnoszące się do siedmiu sakramentów.

Na najwyższym z wybranych w tym roku beskidzkich szczytów – Pilsku (1557 m n.p.m.) – podczas Mszy św., kulminacyjnego wydarzenia każdego z wakacyjnych spotkań w górach, o. Aleksander Paprzycki OFMConv przypomniał, że sakramenty są „widzialnymi znakami niewidzialnej łaski, które mają nam pomóc dotrzeć do Pana Boga, do nieba”.

„Droga, to wydzielony pas, przestrzeń, abyśmy bez kolizji dotarli na miejsce. Łaska, to darmowy dar Pana Boga dla człowieka, na który nie trzeba sobie w żaden sposób zasłużyć, którego nie trzeba wypracowywać” – podkreślił podczas Eucharystii sprawowanej przy ołtarzu polowym nieopodal schroniska na Hali Miziowej. Zakonnik zaznaczył, że „chrzest jest bramą”. „Bez niego nie możemy przyjąć innych sakramentów, nie możemy być zbawieni” – dodał.

Ewangelizację na Hali Miziowej przygotowała wspólnota Francesco Team z Rychwałdu.

Podobnie jak w poprzednich latach, na każdy szczyt uczestnicy akcji wyruszają małymi grupkami w rodzinach lub wspólnotach, by w samo południe na górze uczestniczyć w Eucharystii.

Miejsca, na których odbywać się będzie ewangelizacja w następnych tygodniach, to kolejno: 13 lipca – Bendoszka Wielka (1144 m n.p.m.); 20 lipca – Klimczok (1117 m n.p.m.); 27 lipca – Soszów Wielki (979 m n.p.m.); 3 sierpnia – Błatnia (917 m n.p.m.); 10 sierpnia – Hala Lipowska (1324 m n.p.m.); 17 sierpnia – Hala Boracza (854 m n.p.m.) i 24 sierpnia – Wielka Racza (1236 m n.p.m.)

Szczegóły na fb.com/EwangelizacjaWBeskidach oraz www.rychwald.franciszkanie.pl

rk / Korbielów

« 1 »

reklama

reklama

reklama