Caritas Polska i Fundacja Energa dla Afryki i Białorusi

Fundacja Energa przekazała 80 tys. zł na wsparcie działań Caritas Polska w Afryce i na Białorusi. Środki wspomogą poszkodowanych przez powodzie w Mozambiku oraz zapewnią wsparcie medyczne potrzebującym w Rwandzie, Madagaskarze i na Białorusi.

– Caritas Polska na bieżąco monitoruje sytuacje potrzebujących na całym świecie i reaguje na apel o pomoc. Cieszę się, że Fundacja Energa obdarzyła zaufaniem Caritas Polska w realizacji tych dzieł miłosierdzia – powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Pomoc dla poszkodowanych w Mozambiku

Część z przekazanych środków wesprze dotkniętych skutkami powodzi w Mozambiku, wywołanej cyklonem Idai, jaki nawiedził południowo-wschodnią Afrykę w marcu tego roku. Projekt koncentruje się na zapewnieniu poszkodowanym środków higienicznych, które są niezbędne w obliczu rozprzestrzeniającej się w kraju epidemii cholery, a także braku czystej wody i infrastruktury sanitarnej. Ponadto zostaną zakupione koce termiczne. Wskutek kataklizmu tysiące osób straciło dach nad głową i zmuszonych było szukać tymczasowego schronienia, które jednak nie zapewnia odpowiedniej ochrony przez chłodem i wilgocią.

Zakup artykułów medycznych dla placówek w Rwandzie, Madagaskarze i na Białorusi

Drugi z dofinansowanych projektów przewiduje wsparcie czterech placówek medycznych w dwóch krajach afrykańskich i na Białorusi:

Rwanda – pomoc dla ośrodka zdrowia w miejscowości Nyakinama i przychodni stomatologicznej w Kabudze. Obydwie placówki prowadzone są przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Środki zostaną wykorzystane na zakup niezbędnych leków oraz środków dezynfekcyjnych, końcówek stomatologicznych i sprzętu endoskopowego.

Ośrodek zdrowia w Nyakinama zapewnia mieszkańcom regionu kompleksową pomoc medyczną: konsultacje ambulatoryjne, badania profilaktyczne, szczepienia. Na terenie obiektu znajdują się także 54 łóżka szpitalne, sala porodowa, laboratorium, apteka oraz centrum dożywiania. Ośrodek obejmuje opieką blisko 34 tys. osób zamieszkujących w ponad pięćdziesięciu wioskach, z których najodleglejsza oddalona jest o dwie i pół godziny drogi pieszo. Każdego dnia z placówki korzysta ok. 100 pacjentów. Istniejąca od 8 lat przychodnia stomatologiczna w Kabudze gromadzi rzesze pacjentów. Specjalistyczna opieka stomatologiczna w tej części Afryki praktycznie nie istnieje, do placówki przybywają pacjenci z całego kraju, a także z Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga.

Madagaskar – wyposażenie gabinetu lekarskiego w miejscowości Befasy w niezbędne narzędzia i środki do bieżącego funkcjonowania.  Zakupiony sprzęt trafi do „Chaty Medyka” – przychodni im. Wandy Błeńskiej, która wkrótce służyć będzie chorym mieszkańcom Befasy i okolic. W trosce o zwiększenie jakości usług medycznych wolontariusze z Fundacji Redemptoris Missio na miejscu przeprowadzą serię szkoleń.

Białoruś – wyposażenie miejscowego szpitala w specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne dla osób obłożenie chorych. Zapewnią one odpowiednią pomoc najbardziej potrzebującym. Łóżka te zostaną również wykorzystane w powstającym pierwszym charytatywnym Domu Seniora Caritas Diecezji Grodzieńskiej w Sopoćkiniach.

Na co dzień Fundacja ENERGA niesie pomoc głównie poszkodowanym przez los dzieciom oraz organizacjom i instytucjom działającym na ich rzecz. Uczestniczy w licznych przedsięwzięciach, docierając do odległych zakątków, aby spotkać się z obrazem biedy, wykluczenia, osamotnienia i niknącej nadziei. – Motywacja pomagania na świecie jest dokładnie taka sama jak motywacja pomagania ta terenie naszego kraju. Po pierwsze, doświadczenie Caritas było przekonywujące, a po drugie, jest dla nas ważny spokój ducha. Wiemy bowiem, że te środki zostaną wykorzystane dobrze – powiedział Leszek Urba, Prezes Fundacji Energa.

źródło: Zespół Prasowy Caritas Polska

« 1 »

reklama

reklama

reklama