Kraków: odpust św. Jana Pawła II na lotnisku w Balicach

W kaplicy Krakow Airport w Eucharystii uczestniczyli pracownicy portu lotniczego z prezesem Radosławem Włoszkiem, służby mundurowe oraz podróżni.

Pamięć o przesłaniu papieża z Polski i wierność jego nauczaniu powinny być dziś naszą siłą. Kościół w Polsce bardzo dziś tego potrzebuje – mówił bp Damian Muskus OFM w kaplicy Krakow Airport, gdzie przewodniczył Mszy św. w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Hierarcha zaapelował o poszanowanie miejsc pamięci związanych z polskim papieżem, jak okno na Franciszkańskiej.

W Eucharystii uczestniczyli pracownicy portu lotniczego z prezesem Radosławem Włoszkiem, służby mundurowe oraz podróżni.

W homilii bp Muskus podkreślał, że papież przemierzał świat w poszukiwaniu zaginionych owiec i tych, które potrzebują nadziei i wsparcia. Jego miłość prowadziła również do Polski i do Krakowa, gdzie „pozostawił kawałek swojego papieskiego serca”.

- Nie bójmy się tych serdecznych wspomnień, odświeżajmy je w pamięci i dbajmy o to, by nie zatarł się w polskich sercach obraz papieża bliskiego człowiekowi i zjednoczonego z Bogiem, przyjaciela na ludzkich drogach, serdecznego i kochającego życie – zaapelował.

Hierarcha tłumaczył, że w pamięci o Janie Pawle II „nie chodzi o wspominanie, ale o wierność”. - Nie chodzi o konserwowanie przeszłości, ale o to, by wydobyć z niej to, co nas buduje, by odkrywać na nowo jej głębię i czerpać z niej nowe siły, do nowych wyzwań, przed którymi stawia nas świat – mówił.

Jego zdaniem pamięć o przesłaniu papieża z Polski i wierność jego nauczaniu powinny być dziś naszą siłą. - Kościół w Polsce bardzo dziś tego potrzebuje – dodał.

Jego zdaniem kolejne papieskie rocznice i święta są po to, by wciąż zadawać „pytanie o wierność tej miłości, którą przez swoje życie wśród nas, przez swoją posługę Kościołowi i światu, ofiarował Jan Paweł II”.

- Symbolem tego, co dzieje się z naszą pamięcią, stało się w ostatnim czasie papieskie okno na Franciszkańskiej, niegdyś miejsce wspólnoty, doświadczenia jedności i modlitwy, miejsce serdecznych rozmów i poczucia bliskości z dawnym mieszkańcem tego domu – zauważył kaznodzieja i zaapelował o to, by miejsca pamięci o Janie Pawle II traktować z powagą.

- To miejsce powinno zostać placem pamięci o człowieku, który chciał być ojcem dla wszystkich; o człowieku, który zmagania między cywilizacją miłości a kulturą śmierci opisywał językiem ewangelicznym, językiem miłości – zaznaczył.

Wezwał także do modlitwy za wstawiennictwem Jana Pawła II, by Kościół był znakiem jedności i szacunku, troski o człowieka, ale i miejscem odważnego głoszenia Ewangelii. - Prośmy za naszą ojczyznę, którą tak bardzo kochał, byśmy potrafili wrócić do ducha solidarności międzyludzkiej i wspólnie zasypywali podziały, które drążą nasz naród – zachęcał.

Kraków Airport w Balicach nosi imię Jana Pawła II od 1995 r. Kaplica lotniskowa znajduje się w części ogólnodostępnej na antresoli terminalu pasażerskiego. Elementem głównym ołtarza jest tabernakulum z herbem św. Jana Pawła II. Są dwa ołtarze boczne: jeden z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, z której wizerunkiem Jan Pawła II nigdy się nie rozstawał, a w drugim - kopia obrazu Jezusa Miłosiernego. Na ścianach znajdują się zdjęcia św. Jana Pawła II z jego pobytu na krakowskim lotnisku w czasie wizyt w Polsce.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama