Spotkanie wspólnot męskich z archidiecezji katowickiej

„Duch męstwa” to temat spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele wspólnot męskich z terenu archidiecezji katowickiej. Odbyło się ono w Katowicach.

Całość poprowadził ks. Bogdan Kania. Eucharystii dla mężczyzn przewodniczył ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa katowickiej kurii.

- Jaki jest nasz obraz męstwa? Jaki jest duch męstwa? Gdzie go szukamy? Może dzisiaj dla nas obrazem męstwa są gwiazdy sportowe, wokalne? Jednak to nie do końca ma być ten obraz. Bo wzorem dla nas jest Ten, który nas tutaj dziś gromadzi. Człowiek potężny, ale też Ten, który płacze. To Ten, który mówi: „nie moja wola, ale Twoja niech się stanie” – powiedział do zgromadzonych w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach mężczyzn ks. Bogdan Kania.

Zwrócił uwagę, że tym, który gromadzi i tym, który ma kształtować serca jest Jezus Chrystus. – Przypomnij sobie moment, w którym ktoś cię kochał – kontynuował ks. Kania. – Być może osobą, która Cię kocha szczególnie jest Twoja żona, Twoje dzieci. A może nie masz takiego doświadczenia? Jednak mimo to jest Ktoś, kto Cię kocha w sposób szczególny. I to właśnie Ciebie. Nie wszystkich ogólnie, ale właśnie Ciebie – dodał.

Podczas konferencji zachęcał do aktu przyjęcia miłości Bożej. Podkreślił, że „dzisiaj jesteśmy uczeni coś za coś”. – I później przenosimy to na sferę duchową. Na relację z Bogiem – mówił. – Rozwijaj relację z Chrystusem, to bardzo ważne; jednak pamiętaj o tym, że Chrystus właśnie za Ciebie umarł i zrobił to bezwarunkowo – dodał.

Podczas Eucharystii ks. Chromy odniósł się do adhortacji „Gaudete et exsultate” papieża Franciszka, która jest poświęcona świętości w świecie współczesnym. – Papież mówi, że świętość dzisiaj jest możliwa – powiedział. Wyjaśnił, że według Franciszka świętość budować należy na dwóch filarach – próbie odkrycia swojej misji w świecie i podejmowanym w świecie zaangażowaniu. Odnosząc się do myśli papieża Franciszka wskazał, że życie każdego człowieka to misja. – Zawsze pytaj Ducha Świętego czego Jezus oczekuje od Ciebie w każdej chwili Twojego życia – cytował adhortację. Zwrócił uwagę na dwa istotne słowa użyte przez papieża: „zawsze” i w „każdej chwili”.

- Życzę wam, abyście w męskim towarzystwie odkrywali waszą drogę do świętości w oparciu o refleksję między dwoma wymiarami: misją, którą macie spełnić w świecie i konkretnym zaangażowaniem – powiedział na koniec homilii.

Spotkanie męskich wspólnot zaangażowanych w parafiach archidiecezji katowickiej odbyło się po raz pierwszy. Jego inicjatorem jest ks. Bogdan Kania, moderator ds. Nowej Ewangelizacji w archidiecezji katowickiej. Uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji oraz świadectw. Uczestniczyli także w Eucharystii oraz spotkaniu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

ks. sk / Katowice

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao