Życzenia bp. Gregera dla muzyków kościelnych

Życzę, aby wstawiennictwo Świętej Patronki było inspiracją, dawało nowe pomysły, ciekawe inicjatywy i siły do ich realizowania – powiedział bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej z okazji wspomnienia św. Cecylii. Obchodzimy je 22 listopada.

Bp Greger podziękował wszystkim muzykom kościelnym za ich posługę. Przypomniał, że muzyka kościelna jest integralną częścią Liturgii.

Patronką muzyków kościelnych jest św. Cecylia, dziewica i męczennica. Przekazy podają, że była przepiękną kobietą, zaś z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości. Bóg dał jej tak wielką siłę wiary, że nawróciła swojego narzeczonego Waleriana, którego wybrali dla niej rodzice. Później oboje rozdali swój majątek ubogim. Gdy wybuchły prześladowania, zabito jej męża. Ją samą odwodzono od wiary i proszono, aby ulitowała się nad swoim pięknem i wyrzekła się wiary. Cecylia jednak nie odstąpiła od wiary w Jezusa. Zginęła ścięta mieczem. Została męczennicą Kościoła Rzymskiego. Jedną z najsłynniejszych.Ciało św. Cecylii, w nienaruszonym stanie, odkryto w 824 r. w katakumbach św. Kaliksta. Jej imię wymawiane jest dzisiaj w I Modlitwie Eucharystycznej - Kanonie Rzymskim.

BP KEP / brewiarz.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao