Kraków: franciszkanie uczczą urodziny Benedykta XVI

Z okazji 93. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI, które przypadają 16 kwietnia, w bazylice franciszkanów w Krakowie w intencji jubilata zostanie odprawiona Msza św. Co więcej na placu franciszkańskim naprzeciw okna papieskiego została zamontowana ławka dedykowana Ojcu Świętemu.

Eucharystia w intencji Benedykta XVI zostanie odprawiona w czwartek o godz. 16:30 w bazylice franciszkanów w Krakowie. Przewodniczył jej będzie ks. prof. dr hab. Robert Woźniak, jeden z najlepszych znawców myśli i nauczania papieża-seniora. Przewidziano transmisję tej Mszy św. na kanale YouTube „franciszkanie.pl”.

Ponadto, w ostatnich dniach na placu franciszkańskim naprzeciw okna papieskiego została zamontowana ławka dedykowana Ojcu Świętemu z motywami słoneczników Stanisława Wyspiańskiego z bazyliki św. Franciszka. Znalazł się na niej napis: „Bądźcie świadkami piękna Boga”.

Słowa te zostały zaczerpnięte z przemówienia Benedykta XVI do franciszkanów, które wygłosił w 2009 r. w Castel Gandolfo z okazji 800-lecia Zakonu św. Franciszka. - Choć te słowa były skierowane do zakonników, myślę, że odnieść do siebie może je każdy. Zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy dobre świadectwo życia wynikające z zaufania Bogu, w tym wsparcie bliźniego będącego w potrzebie czy chorego, może być bardzo budujące, podnoszące na duchu i dające nadzieję na przyszłość - mówi rzecznik prowincji zakonnej, o. Jan Maria Szewek OFMConv.

- Na ławce znajduje się również fragment zapisu nutowego jednej z Mszy Jana Sebastiana Bacha, w nawiązaniu do upodobań muzycznych pp. Benedykta - dopowiada gwardian klasztoru i kustosz bazyliki, o. Piotr Bielenin OFMConv.

Ławki przy franciszkańskim klasztorze mają więc już wszyscy trzej papieże, którzy przemawiali z okna przy Franciszkańskiej 3 podczas swoich wizyt apostolskich w Polsce. Wszystkie ławki zaprojektował Andrzej Górnisiewicz.


luk / Kraków

« 1 »

reklama

reklama