Msza o owoce beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego [transmisja online]

Dziś w archikatedrze warszawskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak będzie przewodniczył comiesięcznej Mszy świętej w ramach duchowych przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Wierni wysłuchają też prelekcji, którą wygłosi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Będzie to już trzecie ze spotkań w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, gdzie spoczywa Czcigodny Sługa Boży. We wtorek 28 stycznia o godz. 19.00 Mszy św. będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński i Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas Stefan Wyszyński, do którego beatyfikacji przygotowują się wierni, był bowiem jednocześnie metropolitą warszawskim i metropolitą gnieźnieńskim. Właśnie w tych dniach, 71 lat temu odbyły się jego ingresy: 2 lutego do katedry w Gnieźnie, 6 lutego do prokatedry w Warszawie. W latach 1946-1992 archidiecezja warszawska i archidiecezja gnieźnieńska były połączone unią personalną a ich ordynariuszem był arcybiskup, a później kardynał Stefan Wyszyński.

Abp Wojciech Polak jest metropolitą gnieźnieńskim i Prymasem Polski od 2014 r.

Stałym elementem comiesięcznych spotkań w archikatedrze warszawskiej oprócz Mszy św. i modlitwy przy sarkofagu Prymasa Tysiąclecia jest też krótka prelekcja przybliżająca jego postać i duchowość. Tym razem prelekcję pt. "Prymas a Naród" wygłosi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jako datę cyklicznych spotkań w archikatedrze specjalnie wybrano 28 dzień miesiąca, aby w ten sposób nawiązać do daty śmierci kard Stefana Wyszyńskiego 28 maja 1981 r. Niewykluczone, że w przyszłości, jeśli tak zdecyduje papież, będzie to dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego. Dotychczas, co miesiąc 28. dnia w stołecznej archikatedrze wierni modlili się o jego beatyfikację, a teraz będą prosić Boga o owoce tej beatyfikacji.

Beatyfikacja Czcigodnego sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w Warszawie 7 czerwca 2020 r.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

Transmisja online na YT

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao