Nabór do pierwszej grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele

Trwa nabór do pierwszej w Polsce grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele. Pozostało jeszcze parę wolnych miejsc na konsultacje sierpniowe i wrześniowe.

"Uczestnictwo w grupie wsparcia pomaga osobom zranionym w osobistym rozwoju oraz w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami wynikającymi z bycia wykorzystanym seksualnie przez duchownych" - mówi KAI Katarzyna Bartosik. 

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” powstała w marcu 2019 roku jako telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. W każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00 działa infolinia Telefonu wsparcia „Zranieni w Kościele”. Dyżury telefoniczne pełnione są regularnie przez profesjonalnych terapeutów od ponad roku.

- Zależy nam, żeby kontakt telefoniczny był wsparciem do dalszego działania. Na przestrzeni ponad roku naszej działalności niejednokrotnie spotkaliśmy się z pytaniem o możliwość utworzenia grupy, w której osoby mające za sobą tragiczne doświadczenie wykorzystania seksualnego ze strony osób duchownych mogłyby spotkać się ze sobą i wspólnie, w towarzystwie terapeuty, przejść proces radzenia sobie z tą traumą. Widzimy, że istnieje ogromna potrzeba wysłuchania i wsparcia osób zranionych oraz umożliwienia im tego, aby mogły wypowiedzieć swój ból. Pragniemy wyjść na przeciw tej potrzebie i umożliwić osobom dotkniętym przemocą seksualną w Kościele udział w comiesięcznych, bezpłatnych spotkaniach grupy wsparcia - mówi Katarzyna Bartosik.

Grupa wsparcia, powstająca w ramach Inicjatywy „Zranieni w Kościele” we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Psychologiczną, „Pracownia Dialogu”, będzie formą pomocy psychologicznej dla osób dorosłych z całej Polski, dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Spotkania grupy odbywać się będę w Pracowni Dialogu w jedną, wybraną sobotę miesiąca w godzinach 15 -18. Pierwsze spotkanie już we wrześniu tego roku.

Przystąpienie do Grupy Wsparcia poprzedzą indywidualne konsultacje, na które wciąż można się zapisywać. Pozostało jeszcze parę wolnych miejsc na konsultacje sierpniowe oraz wrześniowe.

Comiesięczne, bezpłatne spotkania grupy prowadzone przez profesjonalnych terapeutów będą formą wsparcia psychologicznego i emocjonalnego oraz szansą na to, że osoby zranione zobaczą i poczują, iż nie są same ze swoim bólem.

- Uczestnictwo w grupie wsparcia pomaga osobom zranionym w osobistym rozwoju oraz w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami wynikającymi z bycia wykorzystanym seksualnie przez duchownych. Uczestnicy grupy wsparcia spotykają inne, podobnie tragicznie doświadczone osoby, z którym dzielą się swoimi przeżyciami oraz przemyśleniami, dzięki czemu zyskują poczucie bycia wysłuchanym i zrozumianym. Podczas comiesięcznych spotkań w bezpiecznej przestrzeni, w zaufanym gronie, przechodzą wspólnie przez proces radzenia sobie z traumą i wracają stopniowo do lepszego zdrowia psychicznego. Poprzez rozmowy, wzajemne słuchanie, dzielenie się doświadczeniem, w towarzystwie doświadczonych psychoterapeutów, udzielają sobie wzajemnie wsparcia emocjonalnego - wyjaśnia Katarzyna Bartosik.

Zespół Inicjatywy „Zranieni w Kościele” jest przekonany, że tworząc grupę wsparcia, może pomóc uporać się z traumą wykorzystania seksualnego większej liczbie osób i przyczynić się do zmniejszenia cierpienia członków wspólnoty Kościoła. - Czując się odpowiedzialnymi za osoby zranione we wspólnocie wiary i za nasz Kościół będziemy mogli, w znacznie szerszej niż do tej pory skali, zrobić co w naszej mocy, aby pomóc pokrzywdzonym. Będzie to pierwsza grupa wsparcia dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele w Polsce - wyjaśnia zespół "Zranionych w Kościele".

Więcej informacji na stronie http://zranieni.info

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama