Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości – te słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II trzeba powtarzać także i dziś całemu światu – podkreśla wieloletni sekretarz papieża z Polski, kard. Stanisław Dziwisz w rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Kard. Dziwisz przypomina, że św. Jan Paweł II doświadczył bezpośrednio okrucieństwa II wojny światowej, obserwował z bliska te dramatyczne wydarzenia w swojej ojczyźnie.
„Ojciec Święty wspominał, że straty Polski były ogromne, proporcjonalnie większe niż straty innych państw. Przede wszystkim były to cierpienia ludzi. Ale nawet w tym czasie hekatomby Polacy nie stracili ducha narodowego i żywej wiary w Boga, który jest Panem historii i dziejów” – powiedział metropolita krakowski senior.
Dodał, że św. Jan Paweł II przeżywał również zagładę polskich Żydów, wśród których miał licznych przyjaciół, jak również eksterminację profesorów swojego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„W czasie niemieckiej okupacji nie pozostawał bierny. Pracował jako robotnik w kamieniołomach na krakowskim Zakrzówku. Razem z przyjacielem z Wadowic, Mieczysławem Kotlarczykiem, stworzył konspiracyjny Teatr Rapsodyczny. Przekonywał, że nie agresja, ale słowo i sztuka, są najlepszą formą podtrzymywania polskości i otuchy dla ludzkich serc. W 1942 r. wstąpił do konspiracyjnego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Krakowie, które organizował kard. Adam Stefan Sapieha, a które papież pamiętał do końca swojego życia” – podkreślił kard. Dziwisz.
Jak wskazał sekretarz św. Jana Pawła, szczególnie w roku stulecia jego urodzin trzeba przypominać, że to przede wszystkim wydarzenia z czasów II wojny światowej wpłynęły na fakt, że papież z Polski był wielkim orędownikiem pokoju.
„Wzywał światowych przywódców do poszanowania godności i praw każdego człowieka. Sprzeciwiał się jakiejkolwiek formie agresji. 'Nigdy jeden przeciw drugiemu' - wzywał tymi słowami nie tylko Polaków. W dzisiejszym niespokojnym świecie jest to bardzo aktualne przesłanie. Wojna nigdy nie była i nie będzie sposobem na rozwiązanie problemów etnicznych, ekonomicznych, religijnych. Będzie zawsze złem uderzającym w człowieka i prowadzącym do destrukcji i zagłady. Dlatego jeszcze raz dziś powtarzam za św. Janem Pawłem II: Nigdy więcej wojny! - powiedział kard. Dziwisz.
Paweł Rozwód / Warszawa