reklama

„Polska pomaga”. Najpiękniejsze kolędy na pomoc dla Syrii

To już siódma edycja koncertu „Polska pomaga” na rzecz ofiar konfliktów na świecie.

W tym roku pomoc płynąca z Polski dotrze do pogrążonych w kryzysie humanitarnym Syryjczyków. Najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej oraz Małgorzaty Walewskiej i Marii Pomianowskiej, będzie można usłyszeć 6 stycznia 2020 r. o godz. 21.00. na antenie TVP 1 i Programu Pierwszego Polskiego Radia. Na koncert zaprasza ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska oraz prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W trakcie koncertu, oprócz najpopularniejszych i powszechnie znanych kolęd, będzie można usłyszeć także bliskowschodnią kolędę „Woulida El Messih Hallelujeh – Chrystus się narodził, alleluja” oraz staropolską pieśń bożonarodzeniową „Jam jest dudka Jezusa mojego” – anonim z rękopisów Sióstr Karmelitanek i Benedyktynek z XVIII w. w opracowaniu Jacka Urbaniaka.

W okresie Bożego Narodzenia jesteśmy bardziej otwarci na potrzeby potrzebujących. W tym roku ogromnie proszę o pomoc dla naszych braci i sióstr w Syrii. Na terenie tego kraju aż 15,5 mln ludzi potrzebuje pomocy w zakresie dostępu do czystej wody – pomoc jest wciąż bardzo potrzebna. – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Organizując koncert, realizujemy ideę społecznej odpowiedzialności polityków i wspieramy tych, którzy najbardziej tego potrzebują, tam, gdzie tego wsparcia najbardziej potrzeba. Konflikt w Syrii pokazuje, że znów potrzeba naszej solidarności ponad podziałami, ponad granicami, z ludźmi z innej części świata, którzy potrzebują tego samego, co my – mówi inicjator koncertów „Polska pomaga…”, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.  – W przygotowanie koncertu „Polska pomaga” zaangażowanych jest wiele instytucji, w tym instytucje kultury, dzięki którym widzowie i słuchacze będą świadkami wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym.

Wojna w Syrii trwa już prawie dziewięć lat. Pochłonęła pół miliona ofiar, ale dramat mieszkańców tego kraju jest znacznie większy. Dzień po dniu zwykli ludzie zmagają się ze wstrząsającymi konsekwencjami tego konfliktu, który jest coraz mniej zrozumiały nie tylko dla społeczności międzynarodowej, ale też dla samych Syryjczyków. Ponad 80% mieszkańców Syrii żyje w biedzie. Brak pracy, ogromne zniszczenia, przerwy w dostawie prądu i wody sprawiają, że ci ludzie, skazani na niepewne jutro, cały czas liczą na wsparcie świata. 15,5 mln ludzi potrzebuje pomocy w zakresie dostępu do czystej wody – to niemal milion więcej niż rok wcześniej. W Aleppo jedynie co 6 osoba (tzn. 16%) ma wodę w kranie. W północnej Syrii wciąż milion osób polega wyłącznie na dostawach wody z cystern organizacji pomocowych. Połowa populacji ma dostęp do prądu mniej niż 12 godzin dziennie. Bezrobocie sięga już 53%, co oznacza, że drastycznie ubożeje całe społeczeństwo, a ci, którzy mieli resztki oszczędności i jakiekolwiek szanse na pracę za granicą, już dawno opuścili swój kraj. Caritas Polska przeznaczyła już ponad 52 mln złotych na pomoc dla ofiar wojny w Syrii. To tak jakby każdy Polak wsparł mieszkańców Syrii ponad złotówką.

O sytuacji w Syrii na antenie Polskiego Radia rozmawiała Marianna Chlebowska, koordynator projektów zagranicznych Caritas Polska.

Organizatorami koncertu „Polska pomaga. Na ratunek Syrii” są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Opera Królewska, Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Łazienki Królewskie przy wsparci Caritas Polska. Dzięki hojności Polaków podczas koncertów „Polska pomaga…” organizowanych od 2017 r. Caritas Polska zebrała ponad cztery miliony złotych.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao