Poświęcenie figury Matki Bożej w kopule nad Teatrem Groteska

– Maryja dzisiaj wraca i zajmuje swoje miejsce na szczytach Krakowa – mówił abp Marek Jędraszewski, który poświęcił figurę Matki Bożej w kopule budynku Związku Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej w Krakowie.

Maryjny wizerunek nad Teatrem Groteska pojawił się ponownie po blisko 70 latach nieobecności.

Na początku uroczystości ks. Janusz Mółka SJ, prezes Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej przypomniał, że jezuita ks. Mieczysław Kuznowicz w 1906 r. powołał do istnienia Związek, dla którego blisko sto lat temu wzniesiono budynek przy ul. Skarbowej w Krakowie, aby prowadził działalność społeczną skupioną na pracy z młodzieżą. Do początku lat 50. XX w. w kopule budowli znajdowała się figura Matki Bożej. Gdy władze komunistyczne rozwiązały Związek i przejęły budynek, to prawdopodobnie nakazały usunięcie maryjnego wizerunku. I rzeczywiście nikt przy Skarbowej nie widział go przez blisko 70 lat. Dopiero w październiku 2017 roku, w trakcie prac remontowych w części budynku Związku, goszczącej obecnie Teatr Groteska, dokonano niespodziewanego odkrycia. Na szczycie, obok kopuły, odkuto wnękę, w której znajdowała się figura Matki Bożej.

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że – paradoksalnie – figura Matki Bożej w kopule budynku Związku Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej przetrwała czasy wojenne i okupację hitlerowską, a została usunięta w okresie stalinowskim, gdy Związek Sowiecki zwalczał przejawy wszelkiej religijności. – Ale – i to jest bardzo pocieszające – zawsze znajdą się ludzie, którzy potrafią ocalić to, co najświętsze – mówił metropolita nawiązując do gestu robotników, którzy najprawdopodobniej nie wykonali polecenia władz, aby zniszczyć figurę, ale ukryli ją w niszy nieco poniżej kopuły budynku.

Arcybiskup wyraził radość z powrotu figury Matki Bożej na swoje pierwotne miejsce. Metropolita zwrócił uwagę, że maryjny posąg znajduje się w „towarzystwie” figury św. Barbary, która podzieliła podobny los, a dziś z powrotem wieńczy nieodległy główny gmach Akademii Górniczo-Hutniczej. – Dzisiaj Ona wraca, zajmuje swoje miejsce na szczytach Krakowa – mówił arcybiskup, który zwracając się do młodzieży wyraził życzenie, żeby Matka Boża przede wszystkim królowała w jej sercach.

Uroczystość na dachu budynku przy Skarbowej abp Marek Jędraszewski nazwał „szczególnym dniem wolności” będący odpowiedzią na to, co wydarzyło się w Polsce 17 września 1939 r. Metropolita w tym kontekście podkreślił, za św. Janem Pawłem II, że autentyczna wolność narodu mierzy się jego wolnością religijną.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Związku oraz pracownicy i wychowankowie bursy. Licealiści zamieszkujący aktualnie bursę w czasie uroczystości zaśpiewali Bogurodzicę, Z dawna Polski Tyś Królową i My chcemy Boga Panno Święta. Arcybiskup poświęcił odrestaurowaną figurę, która w maju tego roku powróciła na swoje pierwotne miejsce w kopule budynku przy Skarbowej. Spotkanie zakończono modlitwą Anioł Pański.

Jezuici, kierujący dziś reaktywowanym w 1989 r. Związkiem Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej, fakt odnalezienia figury uznają za szczególny znak Bożej Opatrzności. Obecnie ZMMPiR prowadzi w macierzystym budynku przy ul. Skarbowej 4 w Krakowie bursę dla młodzieży licealnej i techników oraz studentów – mieszka tu około 210 osób. W symboliczny sposób, matczyny płaszcz rozpościera nad nimi teraz Maryja.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama