Siostry Kapucynki budują niezwykły Dom dla Dzieciaków!

Siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa zabrały się za budowę DOMU w Wąwolnicy! Pragną, aby to było miejsce, które tętni życiem i dziecięcą radością.

Siostry Kapucynki kończą budować w Wąwolnicy (koło Lublina) nowy Dom dla Dzieciaków. Miejsce, w którym swój nowy dom znajdą dzieci, którym z różnych względów go zabrakło. Jednak, aby dzieci mogły tam zamieszkać, trzeba jeszcze wykończyć klatki schodowe, część pomieszczeń i otoczenie budynku.

Kapucynki znane są z niestandardowych działań, kilka lat temu przywdziały rękawice bokserskie, aby pokazać, jak są zdeterminowane do walki o ich dom w Siennicy, który wymagał gruntownego remontu. Ta determinacja i niestandardowe dla sióstr zakonnych działanie przyciągnęło wielu darczyńców. Siostry liczą, że teraz będzie podobnie.

- Tym razem chcemy zaprosić dobrodziejów do naszego świata, opowiedzieć o naszym wielkim marzeniu, bo ten dom w Wąwolnicy jest dla nas za duży - mówi s. Cecylia Pytka, odpowiedzialna za akcję - i bardzo dobrze, bo to nie jest dom dla nas, ale dla dzieci, które tu zamieszkają i nie tylko, bo stworzymy tutaj Centrum Wsparcia Rodziny, czyli przestrzeń, gdzie będą mogły się spotkać dzieci z wszystkich naszych domów, tu będą przyjeżdżały nasze usamodzielnione wychowanki ze swoimi
rodzinami. Stworzymy także punkt konsultacji dla rodzin, które w spokoju potrzebują nazwać i uporządkować swoje emocje i relacje.

Zgromadzenie Sióstr Kapucynek NSJ powstało na Sycylii, aby dawać serce i dom tym, którym go zabrakło, szczególnie dzieciom i młodzieży. W Polsce brązowe habity, białe sznury i uśmiechnięte twarze Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa pojawiły się w 1987 r. Ich misją jest otoczenie opieką i troską wychowawczą dzieci pozbawionych miłości rodzicielskiej. Miejscem, gdzie można zrealizować to marzenie są Domy, gdzie dzieci, będą czuły się bezpieczne, kochane i ważne. Istnieją już trzy Domy dla Dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać w swoich rodzinach.

- Serio, dla mnie Dom Sióstr Kapucynek to jak wygrana na loterii - dziewięć Mam, każda zna się na czymś innym. Nie czaisz ułamków - idziesz do jednej, nie wiesz, co autor miał na myśli - pomoże Ci inna siostra, nie rozumiesz, dlaczego ciasto, które zrobiłaś krok po kroku zgodnie z przepisem, wychodzi z piekarnika kamieniem, którego najostrzejszy nóż nie jest w stanie pokroić? Spoko, na pewno siostra kucharka Ci wszystko wyjaśni - o swoim życiu w takim domu mówi Ewa, jedna z dorosłych już dziś wychowanek.

Najmłodsze dzieci, po uregulowaniu sytuacji prawnej, zwykle znajdują nowych rodziców, którzy powiększają rodzinę Sióstr Kapucynek NSJ. I tak można spokojnie potwierdzić, że miłość i dobroć jest zaraźliwa. Kiedy pociechy dorastają i usamodzielniają się, rozpoczynają dorosłe życie na własną rękę, ale chętnie wracają do „Domu”, zwykle by poopowiadać o swoich rodzinach, dzieciach, pracy, czy szkole. Kiedy przychodzi dzień 26 maja, Siostry Kapucynki NSJ, nigdy nie spędzają go samotnie, ale czują się wyróżnionymi mamami, których duchowe córki serwują słodkie desery, laurki, a starsze
przychodzą na pachnącą kawę kapucyńską, którą u nich, zawsze można wypić.

- W naszym domu są różne ściany: grube, chude, długie, krótkie. Jedne są pomalowane na biało i czekają na to by ubrać się w piękne, radosne kolory dla dzieciaków. Inne z surowej cegły czekają na otynkowanie i pomalowanie, by stały się przytulniejsze - piszą Siostry na profilu "Dom dla Dzieciaków". - DOM to ściany, które są zbudowane z cegieł. Żeby ściana była trwałej konstrukcji potrzeba dobrej zaprawy, gdyż to właśnie ona decyduje o jej stabilności! Dla nas Sióstr Kapucynek ważną zaprawą tworzącą DOM jest więź! To złączenie często dwóch światów. Dwóch cegiełek - dorosłego i dziecka w bliską relację, by odbudować poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do dorosłego, poczucie wartości. Więź jako zaprawa pozwala dziecku poczuć siłę, mieć nadzieję. Tak, jak o dobrze zbudowaną ścianę można się oprzeć, tak oparciem jest bliska relacja. I tak właśnie chcemy budować ten DOM! Zaczynamy od ścian, by stworzyły przestrzeń do budowania więzi!

Chcesz budować z Siostrami Dom dla Dzieciaków? Zobacz stronę domdladzieciakow.pl.

źródło: domdladzieciakow.pl, fb.com/DomDlaDzieciakow

Tutaj możesz pomóc >>

« 1 »

reklama

reklama

reklama