Warszawa: koronawirus w dwóch parafiach (aktualizacja)

Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie został zamknięty do odwołania. Powodem jest zakażenie koronawirusem, które wykryto u jednej z osób, która odwiedziła dom zakonny należący do Zgromadzenia Księży Marianów. Zakażenie COVID-19 wykryto również u proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Wrzecionie, jednak świątynia pozostaje otwarta.

Marianie z kościoła na warszawskich Stegnach poinformowali, że 11 sierpnia domu zakonnym przy ul. św. Bonifacego 9 przez kilka godzin przebywała osoba, u której w niedzielę 16 sierpnia potwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

"Osoba ta nie odwiedziła kościoła parafialnego i nie sprawowała u nas Mszy świętej. Poinformowaliśmy natychmiast Państwową Inspekcję Sanitarną o zaistniałej sytuacji" - informują zakonnicy w komunikacie opublikowanym na stronach parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach.

Zgodnie z decyzją Inspekcji Sanitarnej, wszystkie osoby przebywające w domu zakonnym, które miały kontakt z osobą zakażoną, zostały objęte kwarantanną. "To oznacza, że nasz dom zakonny i kościół przy ul. św. Bonifacego 9 pozostaje zamknięty do czasu decyzji stosownych władz" - dodają marianie.

Zakonnicy proszą wszystkich o modlitwę, "aby u nikogo z nas nie stwierdzono koronawirusa, a tym samym, aby nikt z nas nie był zagrożeniem dla osób, które od wtorku do wczoraj uczestniczyły w Mszach świętych na Stegnach. Powierzamy się opiece naszej patronki Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia i św. Ojca Stanisława Papczyńskiego. W czasie kwarantanny zapewniamy Was o naszej codziennej modlitwie".

Na naszej stronie internetowej (STEGNY.MARIANIE.PL) zakonnicy będą informować na bieżąco o sytuacji.

Intencje mszalne przyjęte na kolejne dni będą odprawiać w kaplicy domowej. W sprawach kancelaryjnych proszą o kontakt poprzez pocztę elektroniczną na adres: stegny@marianie.pl.

Zakażony koronawirusem jest także proboszcz inne warszawskiej parafii - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na Wrzecionie. U ks. Marka Szymuli zakażenie wykryto w ubiegłym tygodniu. Proboszcz jest obecnie hospitalizowany, ale czuje się dobrze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie w związku ze zdiagnozowaniem koronawirusa u proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie prosi osoby, które w niedzielę 9 sierpnia podczas mszy o 7.00 i 8.30 spowiadały się u proboszcza oraz osoby, które z jego rąk przyjęły komunie świętą na mszy o godz. 11.30 o pilny kontakt z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Lipsku, który prowadzi sprawę – telefonicznie pod nr. 507-079-464 lub w godzinach od 7:30 -15:00 48/3780087, 483780244 lub mailowo: lipsko@psse.waw.pl – celem objęcia tych osób stosownym nadzorem epidemiologicznym.

To samo dotyczy osób, które w poniedziałek 10 sierpnia załatwiały sprawy w kancelarii parafialnej.

W komunikacie opublikowanym na stronach parafialnych i na przykościelnej tablicy poinformowano, że księża oraz siostry zakonne, którzy mieli bezpośredni kontakt z proboszczem, to znaczy ks. Wojciech Kasprzyk i kl. Michał Borowski oraz siostry: Teresa, Krystyna i Zofia przebywają obecnie na kwarantannie. Nikt spośród wyżej wymienionych nie wykazuje jakichkolwiek objawów choroby.

"Pozostali księża posługujący obecnie w naszej parafii nie mieli bezpośredniego kontaktu z ks. Proboszczem, więc mogą bezpiecznie odprawiać msze święte, udzielać komunii świętej i spowiadać" - czytamy w komunikacie.

Teren parafii oraz sam kościół pozostają otwarte. Z kancelarią można się skontaktować jedynie przez domofon. "Kościół działa normalnie" - usłyszała KAI przez domofon od jednego z duchownych.

"Przypominamy, że w naszej parafii od początku pandemii są zachowywane nadzwyczajne środki ostrożności, tj. każdorazowa dezynfekcja rąk przez kapłanów udzielających komunii świętych oraz dezynfekcja kratek konfesjonału po każdym penitencie. Prosimy również naszych parafian o dalsze przestrzeganie zaleceń sanitarnych tj. noszenie maseczek podczas nabożeństw lub zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego oraz dezynfekcję rąk" - brzmi komunikat.

Parafia prosi także wiernych o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia ks. proboszcza.

źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

« 1 »

reklama

reklama

reklama