Westerplatte: rocznica wybuchu II wojny światowej

Z udziałem najwyższych władz państwowych pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku odbyły się uroczystości 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Szczególnym momentem obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń przez kombatantów, żołnierzy i harcerzy.

Rafał Łączny (KAI) - Warszawa

Podczas uroczystości na Westerplatte, prócz tradycyjnych przemówień, nie zabrakło także ekumenicznej modlitwy, którą poprowadzili biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, bp płk Mirosław Wola, ewangelicki biskup wojskowy i bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy.

Bp Guzdek z mocą podkreślił, że obrońcy Westerplatte pozostali wierni ewangelicznej zasadzie, że są wartości, których trzeba bronić za cenę krwi, a nawet życia.

„Boże, pozwól na zrozumieć, że i w naszych czasach jest taki porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. W sobie i wokół siebie. Tak, obronić dla siebie i dla innych. Panie nieba i ziemi, spraw abyśmy nigdy nie zwątpili, że obrona wolności i godności każdego człowieka jest możliwa” - modlił się bp Józef Guzdek.

Rocznicowe uroczystości odbyły się także w Wieluniu, pierwszym polskim mieście zbombardowanym podczas II wojny światowej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama