Z udziałem najwyższych władz państwowych pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Gdańsku odbyły się uroczystości 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Szczególnym momentem obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń przez kombatantów, żołnierzy i harcerzy.
Rafał Łączny (KAI) - WarszawaPodczas uroczystości na Westerplatte, prócz tradycyjnych przemówień, nie zabrakło także ekumenicznej modlitwy, którą poprowadzili biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, bp płk Mirosław Wola, ewangelicki biskup wojskowy i bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy.
Bp Guzdek z mocą podkreślił, że obrońcy Westerplatte pozostali wierni ewangelicznej zasadzie, że są wartości, których trzeba bronić za cenę krwi, a nawet życia.
„Boże, pozwól na zrozumieć, że i w naszych czasach jest taki porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. W sobie i wokół siebie. Tak, obronić dla siebie i dla innych. Panie nieba i ziemi, spraw abyśmy nigdy nie zwątpili, że obrona wolności i godności każdego człowieka jest możliwa” - modlił się bp Józef Guzdek.
Rocznicowe uroczystości odbyły się także w Wieluniu, pierwszym polskim mieście zbombardowanym podczas II wojny światowej.