Zaparzą dobroczynną kawę w dobrym towarzystwie

Już dzisiaj w klubie Wysoki Zamek w Katowicach zostanie zaparzona pierwsza filiżanka dobroczynnej kawy, która będzie wspierać osoby w potrzebie. Razem z Zupą w Kato zaprasza znakomity barista Aleksander Krzych, którzy da popis swoich umiejętności, oraz znany i ceniony kucharz Marcin Czubak, który ugotuje żurek na cotygodniowe spotkanie w ramach Zupy w Kato.

– Zakup profesjonalnego ekspresu do kawy zabezpieczy finansowo Zupę w Kato i pomoże nam rozwinąć skrzydła – mówiła Wioletta Iwanicka-Richter z Klubu Wysoki Zamek i Zupy w Kato, zachęcając do udziału w internetowej zbiórce. Już dzisiaj od 16.00 będzie można zobaczyć jej efekty. – Zapraszamy, by zobaczyć, co udało nam się wspólnie zrealizować i jaki ekspres kupiliśmy, oraz by spróbować kawy, którą będziemy serwować, by wspomagać Zupę w Kato – mówi Wioletta Iwanicka-Richter. – Będzie bardzo dobra, bo zaparzona z sercem, w dobrym jakościowo ekspresie, będziemy parzyć kawę dobrej marki, a poza tym nic tak nie smakuje jak pomaganie – dodaje.

Wspólnie z mężem Markiem Wioletta Iwanicka-Richter prowadzi klub Wysoki Zamek i jest zaangażowana w dobroczynną inicjatywę, w ramach co tydzień wolontariusze przygotowują pyszną zupę, kanapki i ciepłe napoje, by na katowickim Placu Przyjaciół z Miszkolca dzielić się nimi z innymi, zwłaszcza z osobami ubogimi i w kryzysie bezdomności. Dla wielu osób to jedyny ciepły posiłek, jaki jedzą tego dnia. Przede wszystkim jednak czwartkowe gotowanie jest okazją do budowania jedności, solidarności i wspólnoty. Spotkanie przy zupie może być pierwszym krokiem do większych zmian, odzyskania wiary w siebie i w ludzi.

– Siłą Zupy jest pewna niezależność od jakiejkolwiek instytucji, a zarazem ofiarność wolontariuszy, którzy w dużej mierze finansują ją od jej początków [co tydzień kupując za własne pieniądze niezbędne składniki zupy i kanapek nawet dla 150 i więcej osób – red.] – podkreśla Iwanicka-Richter. By wspomóc finansowanie Zupy oraz zaspokoić jej coraz większy apetyt na pomaganie, wymyślono Dobroczynny Ekspres do Kawy. Pomysł jest prosty: każda zamówiona w Wysokim Zamku kawa będzie pokrywała koszt jednej miski zupy, która co tydzień rozgrzewa serca i żołądki w ramach Zupy w Kato.

Mistrzowie smaku i ważna sprawa

– Zapraszamy wszystkich naszych darczyńców, którzy wspomogli zrzutkę na ekspres, naszych wolontariuszy i naszych ubogich –  mówi Iwanicka-Richter. Wielbiciele dobrej kawy już dzisiaj na Załęskim Podzamczu obok Klubu Wysoki Zamek na Gliwickiej 96a mogą zobaczyć w akcji Aleksandra Krzycha z Coffee Bar Academy, który przedstawia się jako „pół człowiek, pół litra… kawy”. Utalentowany barista to m.in. mistrz Śląska Latte Art. Nie tylko on będzie dzisiaj mistrzem smaku Zupy w Kato. Żurek na cotygodniowe spotkanie na Placu Przyjaciół z Miszkolca ugotuje Marcin Czubak, szef kuchni w katowickiej restauracji Bistro Oficyna, znany m.in. z programu „Top Chef”. Rozwija on również projekt „Food Cooltura”, wspierając przy tym osoby z niepełnosprawnością czy w kryzysie bezdomności.

– Wspólnie z Marcinem Czubakiem zainaugurujemy projekt „Warzenie ważnej sprawy”, w ramach którego chcemy zapraszać słynnych szefów kuchni, by według swojego autorskiego przepisu ugotowali zupę dla Zupy w Kato. Ich przepisy zamierzamy zebrać w książce kucharskiej – zapowiada Wioletta Iwanicka-Richter. Pomysłów do zrealizowania jest więcej. Jeden z nich to założenie przez wolontariuszy Zupy w Kato fundacji, co pozwoli na lepsze i skuteczniejsze pomaganie osobom w potrzebie. – Obecnie pracujemy nad jej statutem i zbieramy ludzi, którzy chcą się aktywnie włączać w jej tworzenie i późniejsze działanie. Zapraszamy tych, którzy są gotowi na nowe wyzwania i mają trochę wolnego czasu. Obecnie w nasze prace angażuje się kilka osób, ale potrzeby są znacznie większe, dlatego wszystkich chętnych zapraszamy do zgłaszania się pod numer 502 470 371.

Spróbować radości

Wysoki Zamek przygotowuje się także do gruntownego remontu, na który w internetowej zbiórce udało się zebrać 27 tys. zł. –  Procedury trwają, Jesteśmy na etapie zdobywania pozwolenia na podłączenie do sieci gazowej, zatwierdzenia zmian w projekcie itp. Niestety okazało się, że zebrana suma nie wystarczy do sfinalizowania koniecznych prac modernizacyjnych, ale żeby się nimi zająć, musimy najpierw ukończyć pierwszy etap, czyli podłączyć kuchnię Wysokiego Zamku do sieci gazowej i zainstalować nową kuchnię gazową. Jesteśmy jednak dobrej myśli – uśmiecha się Wioletta Iwanicka-Richter, która zaprasza do współpracy każdego otwartego na drugiego człowieka, a także firmy angażujące się w działania charytatywne. Wierzy, że chętnych do pomocy nie braknie, a Zupa w Kato rozwinie się na miarę potrzeb i marzeń. – Wystarczy tylko spróbować, by przekonać się, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu – zapewnia. Już dzisiaj można się o tym przekonać od 16.00 w Klubie Wysoki Zamek.

Podsumowanie zbiórki „Kawa na ławę”

20 sierpnia br., Klub Wysoki Zamek oraz Załęskie Podzamcze, ul. Gliwicka 96a, Katowice

16.00 Rozpoczęcie i przywitanie gości

16.15 Przygotowywanie zupy dla Ubogich z gościem specjalnym, Marcinem Czubakiem

Marcin Czubak stał się rozpoznawalny dzięki udziałowi w programie „Top Chef”. Dotarł w nim aż do finału. Do gotowania trafił przypadkiem. Mieszkał wtedy z rodzicami w Szkocji. Chciał zostać trenerem piłki nożnej, ale na jego wymarzonym kierunku na studiach nie było wolnych miejsc. Wakaty mieli natomiast na kierunku kształcącym przyszłych szefów kuchni... Pracował w pięciogwiazdkowych szkockich restauracjach, był nadwornym kucharzem prezydenta Gabonu. Obecnie jest szefem kuchni w katowickiej restauracji „Bistro Oficyna". Rozwija również projekt „Food Cooltura”, wspierając osoby z niepełnosprawnością czy w kryzysie bezdomności.

17.00 Pokaz baristy Aleksandra Krzycha w ramach podsumowania zrzutki "Kawa na ławę”

Aleksander Krzych mówi o sobie „pół człowiek, pół litra… kawy”. W Coffee Bar Academy jest baristą od zadań specjalnych, niemożliwe dla niego nie istnieje (czasem przybiera przydomek Aleksander Król Wielki). Uważa, że nie czeka go ani emerytura, ani piekło, ponieważ już prawie pół życia przepracował w gastronomii. W ciągu dnia uczy baristów i robi zapasy kawy. W nocy pilnuje miasta z Batmanem (czworonożnym przyjacielem). Pija espresso doppio podane w czymkolwiek, najlepiej w filiżance.

18.45 Wyruszenie na Plac Przyjaciół z Miszkolca

19.00 Rozlewanie zupy dla Ubogich razem z gościem specjalnym, Marcinem Czubakiem, na Placu  Miszkolca przy ul. Sokolskiej

W trakcie wydarzenia: możliwość zakupu dobroczynnej kawy, słodki poczęstunek, konkursy i zabawy dla dzieci.

Liczba miejsc ograniczona ze względu na trwającą pandemię. Prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do zaleceń organizatora.

źródło: Zupa w Kato

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama