28 maja dniem liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego we wszystkich polskich diecezjach

Wspomnienie dowolne bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, będzie obchodzone 28 maja, we wszystkich diecezjach w Polsce. Zgodę na to wyraziła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odpowiadając na prośbę polskich biskupów.

Jak poinformował przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP bp Piotr Greger, w czasie październikowej wizyty ad limina apostolorum biskupi polscy otrzymali zapewnienie o możliwości wpisania obchodu liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego do kalendarza liturgicznego Kościoła w Polsce. W związku z tym, w czasie 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (Jasna Góra, 18-19 listopad 2021 r.) wszyscy biskupi diecezjalni wyrazili życzenie obchodu tego wspomnienia w diecezjach im powierzonych. Dlatego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, 23 listopada 2021 roku zwrócił się stosownym pismem w tej sprawie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W  odpowiedzi z dnia 2 grudnia 2021 roku Kongregacja przychyliła się do powyższej prośby i wyraziła zgodę, aby wspomnienie dowolne bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, mogło być obchodzone we wszystkich diecezjach polskich, w dniu 28 maja. Tego dnia należy korzystać z tekstów liturgicznych, które zostały zatwierdzone 2 października 2020 roku z przeznaczeniem dla archidiecezji warszawskiej.

KKBiDS/ BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama