Abp Skworc: potrzeba zgodnego budowania przyszłości w oparciu o rodzime dziedzictwo

Potrzeba nam dziś zgodnego budowania przyszłości ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzime dziedzictwo: zakorzenione w tradycji i w szacunku dla innych – mówił w niedzielę w Piekarach Śląskich metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Tego dnia do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyła doroczna Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Główne uroczystości – Mszę na piekarskiej kalwarii – poprzedza słowo poświęcone kwestiom społecznym głoszone tradycyjnie przez metropolitę katowickiego.

Jednym z wątków wystąpienia abp. Skworca była zmiana gospodarczo-społeczna regionu, związana przede wszystkim z likwidacją górnictwa węgla kamiennego. Jak ocenił, jest to zmiana związana także „z obawami dotyczącymi miejsc pracy, inflacji, częstym uciekaniem się do kłamstw, manipulacji i cynizmu w życiu publicznym; zmiana w przestrzeni kulturowo-etycznej, związana ze zmianą hierarchii wartości, idei, stylów życia”.

Podkreślił, że to od kobiet wiele będzie zależało „jak będą przebiegały procesy przekazywania kolejnym pokoleniom wartości chrześcijańskich i bogactwa niematerialnego, aby to, co trwałe, niezmienne, piękne i szlachetne było i pozostało siłą przyszłych generacji”. „Dlatego bądźcie czujne i odpowiedzialne za losy materialne, kulturalne, a przede wszystkim moralne naszej małej i wielkiej ojczyzny” – zaapelował.

„Bo potrzeba nam dziś zgodnego budowania przyszłości ponad partyjnymi, związkowymi i wszelkimi innymi podziałami, w oparciu o rodzime dziedzictwo – zakorzenione w tradycji i w szacunku dla każdego człowieka” – zaznaczył metropolita. „Szanujmy Górny Śląsk, naszą ojcowiznę, jak matkę. I pielęgnujmy górnośląski etos, przekazywany w rodzinie, Kościele i w szkołach, zwłaszcza dzięki postawie nauczycieli” – wezwał.

Abp Skworc nawiązał też m.in. do trwającego drugiego roku pandemii. Dziękując wszystkim walczącym z „tym realnym, choć niewidzialnym wrogiem” przypomniał, że „Kościół w Polsce wspiera dzisiaj ofertę szczepień”. „Nie tyle z lęku przed czwartą, możliwą falą epidemii czy kolejnymi mutacjami wirusa, lecz z racji moralnego obowiązku przestrzegania piątego bożego przykazania: «Nie będziesz zabijał»” – wyjaśnił.

„Przykazanie miłości Boga i bliźniego wskazuje, że do samych siebie mamy odnosić zasadę, którą kieruje się medycyna – primum non nocere – najpierw, przede wszystkim, nie szkodzić. Dlatego trwamy w postawie społecznej solidarności, gotowości do pomocy i na modlitwie, aby omijały nas w bliskiej i dalszej perspektywie wirus egoizmu i pogaństwo obojętności” – zaznaczył hierarcha.

Nawiązując do postaci doktor Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach 1974–1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach wskazał, że to przykład tego, jak wiele może osiągnąć człowiek – działający nawet samotnie – w dobrej sprawie.

„Więc, drogie siostry, trzeba działać – w dobrej sprawie, a jest nią niewątpliwie troska o środowisko naturalne w duchu papieskiej encykliki Laudato si. «Ziemia, którą otrzymaliśmy – przypomina papież – należy również do tych, którzy przyjdą po nas»” – zaznaczył abp Skworc.

„Chodzi nie tylko o korzystanie z dotacji do wymiany pieców czy instalacji fotowoltaicznych, lecz także o odnoszenie się do świata jako do Bożego daru – z szacunkiem, miłością, o codzienne nawyki. I w tym kontekście zachęcam do odważnego działania również w zakresie szanowania żywności. Kończą się żniwa, zaczynają zbiory w sadach i ogrodach. Oby nic z tych darów nie zostało zmarnowane, bo ludzie cierpią głód” – zaznaczył.

„Uczeń Chrystusa nie może wobec tego przechodzić obojętnie, zwłaszcza że działania ochronne są proste i dostępne dla każdego: zaplanowane zakupy – nieimprowizowane, nieuleganie reklamie, dzielenie się żywnością, jadłodzielenie – to elementy duchowości chrześcijańskiej, których nie może zabraknąć w edukacji rodzinnej i szkolnej” – zaakcentował metropolita katowicki.

Jako główny punkt niedzielnego spotkania kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich przewidziano Mszę św. pod przewodnictwem i z homilią przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp. Wiesława Śmigla z Torunia. (PAP)

Autor: Mateusz Babak

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama