Grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy

Grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Chodzi o rejon w okolicy polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy.


Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych był w poniedziałek gościem w TVP Info, gdzie został zapytany o duże grupy migrantów w rejonie Kuźnicy. "W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy" – przekazał rzecznik. Dodał, że trwa tam budowa koczowiska.

"Zakładamy, że będziemy funkcjonowało przez wiele dni przy linii granicy z Polską, aby cały czas destabilizować sytuację na pograniczu" - powiedział Żaryn. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o próby forsowania granicy. Przypomniał, że pierwsze takie próby zostały przez wojsko, straż graniczną i policję odparte.

Jak stwierdził Żaryn, "zdecydowanie spodziewamy się coraz bardziej agresywnych prowokacji i działań na samej granicy". "Mam nadzieję, że w żaden sposób nie odbije się to na mieszkańcach tego regionu, ale tego zagwarantować nie możemy" – dodał. Jak stwierdził, "celem naszych działań jest zatrzymanie całego naporu migrantów na linii granicznej". "Dlatego, że oceniamy sytuację jako poważną, zastało zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy" – wskazał.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku, od godz. 7 rano, do odwołania, zawieszony zostanie ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy; zarówno osobowy, jak i towarowy - informowała wcześniej Straż Graniczna. Chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej przekazał PAP, że zawieszony zostanie ruch zarówno towarowy, jak i osobowy. Jak zaznaczył, przejście w Kuźnicy będzie zamknięte do odwołania.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji oraz materiałów wideo publikowanych m.in. przez MON wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada nt. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.(PAP)

autorka: Natalia Kamińska

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao