Jakie są zasady uznawania szczepień przyjętych w różnych miejscach?

Strona polska uznaje osobę, która przyjęła pierwszą dawkę za granicą, a drugą w Polsce, za osobę w pełni zaszczepioną, mimo że w polskim systemie szczepień widnieje jako zaszczepiona tylko jedną dawką. Warunek – musi być zaszczepiona preparatem dopuszczonym w UE – przekazał Jarosław Kieszek.

Centrum e-Zdrowia potwierdziło w rozmowie z PAP, że trwają prace nad rozwiązaniem uzupełniania danych historycznych, żeby można było zagraniczne szczepienie dopisać do naszego systemu tak, aby pojawiła się w nim informacja o pełnym zaszczepieniu. Dotyczy to jedynie szczepionek zaakceptowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA). Rozwiązanie to powinno być udostępnione do końca sierpnia 2021 roku.

Obecnie, jeśli ktoś przyjął jedną dawkę poza Polską i drugą w Polsce, to posiada dwa certyfikaty o przyjęciu pierwszej dawki w dwóch krajach.

„Taka osoba w polskim systemie widnieje jako zaszczepiona jedną dawką. Wynika to z tego, że jedynie szczepienie wykonane w ramach Narodowego Programu Szczepień może zostać odnotowane w e-Karcie Pacjenta i będzie potwierdzone polskim certyfikatem” – wyjaśnił Kieszek.

Zapytany o to, jakiej liczby osób taka sytuacja może dotyczyć, odpowiedział, że CeZ nie dysponuje takimi danymi.

Równocześnie zaznaczył, że strona polska uznaje dokumenty (w języku polskim lub angielskim), które jednoznacznie potwierdzają, że dana osoba przyjęła komplet szczepień preparatem uznawanym przez KE (preparat Pfizera o nazwie Comirnaty, Moderny – Covid-19 Vaccine Moderna, AstryZeneki - Vaxzevria i firmy Janssen – COVID-19 Vaccine Janssen) i od przyjęcia ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni.

„Osoba taka jest traktowana jako zaszczepiona i może być na przykład zwolniona z kwarantanny czy nie będzie wliczana do limitu osób np. podczas imprez okolicznościowych. Nie pozwala to jednak na wpisanie takiego szczepienia do system e-zdrowie (P1), tak by było one widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta” – wyjaśnił dyrektor CeZ.

Osoby, które przyjęły szczepienie w innym państwie mogą posługiwać się zaświadczeniami wydanymi przez ten kraj. Jeśli szczepienie to miało miejsce w UE, to osoby te będą mogły pobrać Unijny Certyfikat COVID zgodnie ze ścieżką zapewnioną przez władze danego kraju.

„Jeśli szczepienie zostało wykonane poza UE, to Unijny Certyfikat COVID może być kompatybilny z innymi systemami w krajach trzecich, ale jest to kwestia oddzielnie wypracowanych porozumień między UE a danym państwem” – zaznaczył.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama