Konkurs dla samorządów dbających o płuca swoich mieszkańców

„Samorząd oddychający pełnymi płucami” - to nowy konkurs, w którym jednostki samorządu terytorialnego mogą prezentować projekty zapobiegające rozwojowi chorób płuc wśród swoich mieszkańców. Odbywa się on w ramach kampanii „Płuca Polski”

Autorzy trzech najciekawszych inicjatyw mogą liczyć na promocję w mediach oraz udział w ciekawym szkoleniu.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na stały wzrost zachorowań na schorzenia płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy idiopatyczne włóknienie płuc (IPF).

„Za głównego sprawcę POChP, odpowiedzialnego za 90 proc. przypadków, uznaje się dym tytoniowy. Mimo, iż do tej pory nie mamy pewności, co powoduje rozwój innej, niezwykle poważnej choroby, jaką jest IPF, przypuszcza się, że są to ponownie papierosy, zanieczyszczone powietrze czy wdychanie substancji toksycznych w miejscu pracy” -  wyjaśnia prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jednostki samorządu terytorialnego zainteresowane udziałem w konkursie mają za zadanie przedstawić działania wdrożone na swoim terenie w ciągu ostatnich trzech lat (2017 - 2020). Na komplet materiałów składa się zarówno opis inicjatywy wraz z dokumentacją graficzną, czas, w jakim została przeprowadzona, jak i osiągnięte efekty.

Przykładowo, w takim zgłoszeniu mogą się znaleźć działania związane z edukacją w zakresie korzyści zdrowotnych wynikających z rzucenia palenia papierosów, organizacją badań spirometrycznych czy wysiłki samorządów zmierzające do podniesienia jakości powietrza na zarządzanym przez siebie terenie.

Autorzy trzech najlepszych projektów zostaną nagrodzeni statuetką „Płuca Polski”. Mogą również liczyć na promocję swoich inicjatyw w mediach oraz szkolenie online z przygotowywania i realizacji programów polityki zdrowotnej. Program szkolenia bazuje m.in. na wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Zgłoszenia oceni komisja konkursowa, w której składzie zasiadają: eksperci kampanii „Płuca Polski” - prof. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Katarzyna Lewandowska, zastępca prezesa Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF oraz Aleksandra Rusin-Mieniewska, przedstawiciel firmy Boehringer Ingelheim, organizatora kampanii „Płuca Polski”.

Zgłoszenia konkursowe należy wysłać na adres: konkurs.plucapolski@fleishmaneurope.com do 31 maja 2021 roku. Regulamin i formularz zgłoszeniowy do konkursu „Samorząd oddychający pełnymi płucami" zamieszczono na oficjalnej stronie kampanii „Płuca Polski" - www.plucapolski.pl/konkurs.

Kampania „Płuca Polski” podnosi świadomość społeczeństwa na temat chorób płuc, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Ważnym elementem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niosą za sobą te choroby.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama