Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłasza program dofinansowania wycieczek szkolnych

Dofinansowanie wycieczek szkolnych do muzeów, miejsc związanych z kulturą ludową, nauką i z polskimi bohaterami narodowymi zakłada program pilotażowy „Poznaj Polskę”, zaprezentowany w czwartek przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Szef MEiN na konferencji prasowej przedstawił szczegóły programu pilotażowego „Poznaj Polskę – nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki”.

Celem tej inicjatywy – jak mówił minister – jest dofinansowanie do 80 proc. kosztów wycieczek szkolnych do miejsc pamięci narodowej, miejsc związanych z kulturą, z nauką i z polskimi bohaterami narodowymi. Resort chce w ten sposób wspierać nauczycieli w realizacji podstawy programowej, uatrakcyjnić proces nauczania oraz promować nowoczesną edukację.

Czarnek przekazał, że budżet pilotażowy w 2021 r. wynosi 15 mln zł. W ramach przedsięwzięcia MEiN będzie dofinansowywać wycieczki jednodniowe do 5 tys. zł. Wycieczki dwudniowe – do 10 tys. zł i wycieczki trzydniowe – do 15 tys. zł.

Zaznaczył, że dofinansowanie nie będzie zależne od liczby uczestników. „Nas nie interesuje do końca, ilu uczestników będzie na tej wycieczce. Jeśli organizatorzy wycieczek do konkretnych miejsc zadbają o to, żeby koszty tej wycieczki były racjonalne, to może to być 80 i 100 uczniów w ramach np. tych 5 tys. zł., przy czym te 5 tys. zł nie może przekroczyć 80 proc. całości kosztów wycieczki” – wyjaśnił Czarnek.

Wyraził nadzieję, że zainteresowanie programem będzie na tyle duże, że cały budżet zostanie wykorzystany i z wycieczek skorzysta kilkaset tysięcy uczniów.

„Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie szkół, dyrektorów szkół, nauczycieli, a potem będziemy decydować, co dalej po pilotażu. W przyszłym roku będziemy może przechodzić do konkretnego programu rządowego dofinansowania wycieczek szkolnych” – oświadczył minister.

Dodał, że w programie pilotażowym wytyczono cztery obszary edukacyjne: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, śladami kard. Stefana Wyszyńskiego, śladami kultury i dziedzictwa narodowego, a także śladami największych osiągnięć polskiej nauki.

Obszar „śladami Polskiego Państwa Podziemnego” ma obejmować wycieczki do muzeów, m.in. do Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Parku Pamięci Narodowej i do wszystkich muzeów związanych z bohaterami walczącymi o wolność.

Z kolei obszar „śladami kard. Stefana Wyszyńskiego” ma związek z jego beatyfikacją we wrześniu.

Trzeci obszar „kultura i dziedzictwo narodowe” zakłada wycieczki do miejsc związanych z polską kulturą ludową. „Jesteśmy w stałym kontakcie z Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi, aby w zakresie kultury ludowej pokazywać dzieciom i młodzieży trzon polskiej kultury” – zapowiedział Czarnek.

Ostatni obszar „największe osiągnięcia polskiej nauki” będzie obejmować wycieczki do ośrodków popularyzowania polskiej nauki, jak Centrum Nauki Kopernik.

Projekt „Poznaj Polskę” ma być tworzony we współpracy MEiN i Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Czarnek podkreślił, że wycieczki mają być różnicowane ze względu na poziom edukacyjny uczniów. Warunkiem uzyskania finansowania do wycieczek jednodniowych ma być realizacja przynajmniej dwóch punktów edukacyjnych, wskazanych dyrektorom szkół za pośrednictwem kuratorów oświaty. W przypadku wycieczek dwudniowych muszą być zrealizowane cztery punkty, w przypadku trzydniowych – sześć punktów.

Nabór wniosków do pilotażu rozpocznie się 6 września i potrwa do 30 września. Jeśli pieniądze przeznaczone na program nie zostaną wykorzystane, nabór zostanie przedłużony.

„O przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność napływania wniosków. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób będziemy mogli wyjść naprzeciw odbudowie wspólnoty między uczniami, nauczycielami, po pandemii” – zaznaczył Czarnek.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao