Na polach Ossowa odbyła się rekonstrukcja walk z sierpnia 1920 r.

Po uroczystej mszy na cmentarzu wojennym poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie i apelu pamięci i złożeniu kwiatów na pobliskich polach odbyła się rekonstrukcja epizodu bitwy sprzed 101 lat. Wzięły w niej grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.

Rekonstrukcja rozpoczęła się od wprowadzenia do historii bojów pod Radzyminem i Ossowem. Autorzy wydarzenia przypomnieli, że utrzymanie tamtejszej linii obronnej było kluczowe dla losów całej obrony Warszawy.

Na polu bitwy pokazano przygotowania do obrony oraz atak sowieckiego samochodu pancernego. Szala zwycięstwa wahała się. Na łąkę wpadli czerwonoarmiści, siejąc popłoch w szeregach biało-czerwonych. Sanitariusze zbierali z pola rannych. Co chwilę słychać było wybuchy. Dym zasłaniał pole walki. Przypomniano również najważniejszy symboliczny moment batalii.

Gdy ważyły się losy bitwy, wśród rekonstruktorów w polskich mundurach pojawił się ks. Ignacy Skorupka. W sutannie i z rogatywką na głowie zachęcał Polaków do walki. Na jego słowa zareagowali młodzi żołnierze Legii Akademickiej. W kilka minut później ks. Skorupka padł trafiony rosyjską kulą, gdy spowiadał rannego żołnierza.

Atak spowodował panikę w szeregach Armii Czerwonej. Bolszewicy uciekali przed naporem polskiego wojska. Bitwa pod Ossowem, mimo ogromnych strat zakończyła się zwycięstwem. Symbolicznym, choć niezgodnym z przebiegiem rzeczywistych wydarzeń pod Ossowem, był wjazd na pole bitwy marszałka Józefa Piłsudskiego, który odebrał meldunek od dowódcy obrony gen. Franciszka Latinika. Po zakończeniu rekonstrukcji zaprezentowano krótki pokaz walki jazdy Siemiona Budionnego i polskich kawalerzystów.

Widowisku pod Ossowem towarzyszy wiele imprez. Wokół pola znajdują się stragany z elementami umundurowania z epoki, replikami broni, książkami historycznymi.

Uroczystości rocznicowe w Ossowie rozpoczęły się już w sobotni poranek od mszy polowej w intencji Bohaterów Ossowa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki. Wieczorem została odsłonięta tablica poświęcona wsparciu Rumunii dla polskiego wysiłku wojennego w 1920 r., a w Alei Dębów przy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie odsłonięto popiersie ks. płk. Jana Osińskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. O godz. 21.00 odczytany został Apel Poległych i złożone zostaną wieńce pod krzyżem w miejscu śmierci ks. Skorupki. Niedzielne nabożeństwo poprzedziła modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Skorupki, a także złożenie wieńców pod jego pomnikiem, znajdującym się przy miejscowej szkole. Rano mszę w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej na cmentarzu wojennym w Ossowie odprawił biskup Romuald Kamiński.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem "Cudu nad Wisłą". Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego, opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych epizodów walk na dalekich przedpolach stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna, harcerze.

W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy. Wyjątkowo wysokie straty poniósł I. Batalion Ochotniczego Pułku Piechoty złożony z warszawskiej młodzieży. Spośród prawie 800 ochotników, którzy dzień wcześniej wyruszyli z Pragi aby bronić stolicy, pozostało ok. 500. Na polu walki zginął kapelan batalionu ks. Ignacy Skorupka. O jego śmierci niemal natychmiast poinformowały warszawskie gazety. Jego pogrzeb zamienił się w wielką manifestację patriotyczną. Generał Józef Haller udekorował trumnę ks. Skorupki Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Bitwa warszawska została uznana za osiemnastą przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao