reklama

Pieniądze z UE pomagają w niwelowaniu skutków pandemii

Środki z Unii Europejskiej pomagają w niwelowaniu skutków pandemii – poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, powołując się na wyniki badań ws. polityki spójności. Z funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii przeznaczono już ponad 15 mld zł.

Wyniki badań dotyczące polityki spójności są tematem tegorocznej edycji Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej, która odbywa się w dniach 27-27 maja. Jej hasło to: „Nowa rzeczywistość. Wyzwania dla polityki spójności i ewaluacji postpandemicznych”.

„Tegoroczna konferencja odbywa się w szczególnym momencie. Podsumowujemy perspektywę unijną 2014-2020 w czasie trwającej pandemii. Jednocześnie rozpoczynamy kolejną perspektywę polityki spójności 2021-2027, dlatego musimy spojrzeć w przyszłość i określić wyzwania, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć” – wskazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda otwierając XIV Międzynarodową Konferencję Ewaluacyjną.

Jak napisano w informacji, ewaluacja polityki spójności to jej obiektywna ocena na wszystkich etapach - tj. planowania, realizacji i mierzenia rezultatów. Zaznaczono, że zdobytą wiedzę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wykorzystuje w programowaniu funduszy w przyszłej perspektywie.

Zaznaczono, że pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w metodach i technikach prowadzenia badań, zwiększając zakres stosowania technik zdalnych. Badania – jak wskazano – pokazują także, że Fundusze Europejskie w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój społeczno-gospodarczy Polski i regionów; przyczyniły się m.in. do przyspieszenia wzrostu PKB i zatrudnienia oraz spadku bezrobocia.

Jednym z zadań realizowanych obecnie w MFiPR jest niwelowanie skutków pandemii z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. Przypomniano, że uruchomiony przez resort Funduszowy Pakiet Antykryzysowy jest uzupełnieniem Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez rząd.

Wskazano, że dotychczas z funduszy unijnych na walkę ze skutkami pandemii przeznaczono ponad 15 mld zł, z czego 2 mld zł trafiło na dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Dodano, że blisko 370 mld zł wsparło projekty dotyczące zdalnego nauczania, a 102 mln zł umożliwiły rozszerzenie zakresu platformy e-zdrowia.

Podkreślono, że wsparcie finansowe i pomoc w niwelowaniu skutków pandemii COVID-19 otrzymały także przedsiębiorstwa. Uruchomione zostały liczne programy jak specjalny fundusz pożyczkowy o wartości ponad 2,1 mld zł.

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna po raz pierwszy została zorganizowana w 2005 roku. Wydarzenie od początku organizowane jest przed dwie instytucje zaangażowane w realizację polityki spójności w Polsce – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Tegoroczna konferencja, po raz pierwszy zostanie w całości przeprowadzona w formie online.

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao