Ponad 1,8 mld zł płatności zrealizowano bonem turystycznym

Wykorzystując Polski Bon Turystyczny dokonano płatności na ponad 1,8 mld zł, z czego przeszło miliard wpłynął w okresie wakacji – poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Z bonu skorzystało 5,1 mln dzieci.

Jak przekazał resort rozwoju i technologii podsumowując wakacje 2021 r., wielu Polaków zdecydowało się wypoczywać w kraju i zapłacić za to bonem turystycznym.

Polski Bon Turystyczny jest formą pomocy dla polskich rodzin oraz branży turystycznej z powodu skutków epidemii COVID-19. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – dodatkowy bon wart 500 zł. Świadczeniem zostało objętych ponad 7 mln dzieci

W ocenie wiceministra rozwoju i technologii Andrzeja Guta-Mostowego, Polski Bon Turystyczny okazał się sukcesem. „Liczba aktywacji i wykorzystania bonu do opłacenia wakacyjnego wypoczynku pozwoliły wielu przedsiębiorcom częściowo odrobić straty z wielu poprzednich miesięcy” – powiedział PAP wiceszef MRiT, pełnomocnik Prezesa RM ds. promocji polskiej marki.

Zdaniem Guta-Mostowego „pobudzony przez to rozwiązanie trend na turystykę krajową będzie nadal się utrzymywał”. Jak wskazał, Polacy będą aktywnie podróżować także w niższych sezonach i te wakacje będą tylko punktem wyjścia do dalszej odbudowy dla całej branży.

Według analizy przekazanej przez resort, pierwszy boom na tegoroczne wyjazdy z bonem przyniosły maj i czerwiec, tuż po zniesieniu obostrzeń w branży turystycznej. „Na koniec czerwca liczba aktywowanych bonów przekroczyła 2 mln i ponad 640 mln zł zrealizowanych płatności” – wskazano.

Dodano, że zainteresowanie bonem nie słabło przez całe wakacje. „Tylko w ciągu 2 miesięcy liczba aktywacji wzrosła do 3 mln, a 2,8 mln płatności zrealizowanych za pomocą bonu przyniosło łącznie ponad 1,8 mld zł, z czego ponad miliard wpłynął tylko w okresie wakacyjnych miesięcy” – czytamy. Z wypoczynku z Polskim Bonem Turystycznym skorzystało 5,1 mln dzieci – dodano.

Z kolei w bazie podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem znajduje się ponad 28 tys. firm.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta zwrócił uwagę na „rozłożenie w czasie wypoczynku i płatności z wykorzystaniem bonu”. „W odróżnieniu od poprzednich lat, kiedy wyraźnie wyższa aktywność turystyczna zauważalna była w pierwszym miesiącu wakacji, płatności realizowane z bonem turystycznym rozkładały się równomiernie na lipiec i sierpień” – wskazał. Stwierdził, że przedsiębiorcy turystyczni, którzy przystąpili do programu i przyjmują płatności bonem, „w pełni skorzystali z ruchu turystów przez cały sezon i nie odczuli w sierpniu spadku liczby gości i przychodów”.

Możliwość wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego nie kończy się wraz z wakacjami. Nadal można z niego korzystać, płacąc za atrakcje i jednodniowe wycieczki - również te bez noclegu (pod warunkiem, że w pakiecie znajdują się 2 różne usługi) - tzw. city breaki, wycieczki szkolne, obozy, zielone szkoły czy turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Bonem można płacić do końca marca 2022 r. – także za wyjazdy planowane po tym terminie, o ile płatność zostanie zrealizowana do 31 marca 2022 r.

Resort radzi, by planując kolejne podróże sprawdzić nie tylko listę podmiotów przyjmujących płatności bonem dostępną na stronie Polskiego Bonu Turystycznego (bonturystyczny.gov.pl), ale też mapę podmiotów (certyfikat.pot.gov.pl) wyróżnionych przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Dobrych Praktyk, który potwierdza, że ich oferta jest dostosowana do potrzeb turystyki rodzinnej i osób z niepełnosprawnościami, a usługi są świadczone "na najwyższym poziomie i z dbałością o bezpieczeństwo gości i pracowników".

Według POT w ramach działającego od ponad roku Programu PBT wykorzystano ok. 2,3 mln bonów.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama