Śmierć pana Sławomira – musimy wyciągnąć wnioski z tej tragedii

Po śmierci mężczyzny, któremu szpital w Plymouth odłączył wodę i pożywienie, Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera o „przyjęcie rozwiązań prawnych, które zabezpieczą los milionów Polaków mieszkających i pracujących poza granicami naszego kraju”.

„Śmierć Pana Sławomira w szpitalu w Plymouth wywołała dyskusję na temat daleko idących zmian w stosunku do ludzkiego życia, jakie zaszły w wielu krajach Europy. Sytuacje podobne jak ta, która spotkała naszego rodaka, w przyszłości dotyczyć mogą także innych Polaków w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii czy krajach skandynawskich. Musimy wyciągnąć wnioski z tej tragedii!” – czytamy na stronie obronmypolakowzagranica.pl, na której można podpisać petycję.

Jej autorzy przypominają, że art. 36 Konstytucji RP zapewnia wszystkim polskim obywatelom przebywającym za granicą opiekę ze strony Rzeczypospolitej Polskiej.

„Niedopuszczalna jest więc sytuacja, w której w obliczu głodzenia polskiego obywatela na terytorium obcego państwa, polskie władze liczą jedynie na dobrą wolę zagranicznych przywódców” – napisano w liście skierowanym do Mateusza Morawieckiego.

„Postulujemy zawarcie międzyrządowych porozumień, które zapewniałyby możliwość przetransportowania polskiego obywatela do Ojczyzny w sytuacji, w której zagraniczna służba zdrowia nie chce podjąć się ratowania jego życia. Taka gwarancja powinna zostać zapisana w formie bilateralnych umów z naszymi partnerami zagranicznymi lub w akcie prawa międzynarodowego o charakterze wielostronnym” – proponuje Ordo Iuris.

W umowie międzynarodowej miałyby się znaleźć gwarancje, pozwalające polskiemu konsulowi na wyznaczenie zewnętrznego lekarza, który miałby możliwość przeprowadzenia niezależnej diagnozy oraz prawnika, który oceniałby, czy w Polsce pacjent mógłby liczyć na pełniejszą ochronę życia i zdrowia.

„W efekcie korzystnej dla pacjenta opinii lekarza lub prawnika organy państwa, w którym znajduje się polski obywatel, miałyby obowiązek dalszego świadczenia opieki do czasu transportu powrotnego do kraju” – napisano w petycji.

Źródło: Ordo Iuris, obronmypolakowzagranica.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao