Trwa pomoc poszkodowanym przez tornado w Czechach. Apel o wsparcie sąsiadów

Caritas Polska apeluje o udział w zbiórce funduszy na pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic nad Morawami Południowymi. To jedna z największych katastrof w Czechach od lat 90-tych.

Czwartkowy atak żywiołu przyniósł ogromne szkody w leżącym w południowo-wschodniej części kraju regionie Czech. Zginęło 5 osób, szkody dotknęły 3000 mieszkańców. Kolejne doniesienia mówią też o zniszczeniach w 4-5 wsiach i 1300 domach.

„To jedna z największych katastrof w Czechach od lat 90. Wszystko się tu zawaliło, domy runęły. Jestem oddelegowany do wizytowania wydarzeń na miejscu. Potrzeby cały czas się zmieniają. Już następnego ranka po katastrofie zebrali się przyjaciele i życzliwi sąsiedzi z okolicznych miejscowości. Obecnie zabezpieczamy dachy ocalałych i sprzątamy miejsce katastrofy” - relacjonuje Filip Habrman, współpracujący z Caritas w Czechach.

„Spędziłem wiele lat w Iraku pracując na terenach uwolnionych od Państwa Islamskiego, działałem w wielu krajach, ale nigdy nie doświadczyłem czegoś podobnego w swojej ojczyźnie. Takie katastrofy nie zdarzają się zbyt często w tej części świata. Kiedy w sobotni poranek pojawiłem się po raz pierwszy w miejscu katastrofy, byłem poruszony. Większość mieszkańców nigdy nie widziała czegoś podobnego w swoim życiu” – dodaje Filip.

Na apel błyskawicznie odpowiedziała Fundacja PGE, która zadeklarowała Caritas Polska wsparcie akcji poprzez wpłatę w wysokości 200 tys. zł.

„Nasi sąsiedzi znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, jesteśmy gotowi nieść natychmiastową pomoc wszystkim poszkodowanym. Apelujemy o wsparcie i jedność z naszymi sąsiadami” – powiedział ksiądz Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pomóc można:
Wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Czechy”
Wysyłając SMS o treści CZECHY pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

źródło: Dział Komunikacji Caritas Polska

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama