Uczelnie szykują się do nauki stacjonarnej w nowym roku akademickim

Polskie uczelnie, m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet SWPS czy Politechnika Wrocławska, szykują się do zajęć stacjonarnych w nowym roku akademickim. Gdyby sytuacja epidemiczna się pogorszyła, są gotowe do przejścia na naukę zdalną.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział dziennikarzom we wtorek, że na uczelnie powinna powrócić normalność, tzn. studenci mają znów uczyć się na uczelniach, a nie zdalnie.

„Uchyliłem rozporządzenie dotyczące ograniczenia prowadzenia zajęć stacjonarnych na uczelniach. Wracamy do zajęć stacjonarnych od 1 października” – poinformował minister.

Podkreślił przy tym, że resort zostawia rektorom prawo do organizowania zajęć hybrydowych. Zwrócił przy tym uwagę na to, że są też studenci cierpiący na różne choroby i mogący w związku z tym mieć obawy przed powrotem na uczelnie.

„Jeśli sytuacja pandemiczna uległaby pogorszeniu w perspektywie kilku miesięcy, to będzie możliwość również podejmowania decyzji do trybu zdalnego. Ale na dziś zalecamy, żeby studenci wrócili na uczelnie. Studenci również potrzebują wspólnoty akademickiej i bezpośredniego kontaktu z profesorami” – podkreślił.

PAP zapytała kilka krajowych uczelni o plany na zbliżający się rok akademicki. Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Joanna Orłowska przekazała, że reprezentowana przez nią uczelnia chce wrócić do nauczania w swojej siedzibie.

„Chcemy również rozwijać e-learning i inne cyfrowe rozwiązania w dydaktyce, np. wykłady realizowane w ten sposób są dobrze oceniane przez studentów i nauczycieli akademickich. Nie ma to bezpośredniego związku z pandemią, ona jedynie przyspieszyła rozwój tych metod i narzędzi w uczelni” – podkreśliła.

Dodała, że zdecydowana większość nauczycieli akademickich i studentów jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. „Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny jesteśmy w stanie funkcjonować” – poinformowała.

Rzecznik Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyna Dziedzik zastrzegła, że wiążąca odpowiedź na pytanie o powrót studentów na uczelnie byłaby przedwczesna. Ich powrót władze uczelni uzależniają od sytuacji epidemicznej i obowiązujących 1 października przepisów. Dodała, że władze rektorskie stoją na stanowisku, że w roku akademickim 2021/2022 kształcenie powinno być realizowane głównie w murach wydziałów i instytutów – do tego uczelnia się przygotowuje. Jednak uniwersytet ten nie wyklucza, że w uzasadnionych przypadkach (np. w dużych grupach wykładowych) możliwe będzie realizowanie zajęć w formie hybrydowej lub zdalnej.

„Politechnika Wrocławska już teraz jest przygotowana na powrót do kształcenia stacjonarnego, ale nie zapadły jeszcze wiążące decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądał rok akademicki 2021/2022 na naszej uczelni” – poinformował PAP Michał Ciepielski z Działu Informacji i Promocji.

Dodał, że ostateczne decyzje zależą od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Zapewnił, że uczelnia ma przygotowaną infrastrukturę teleinformatyczną i odpowiednio zaprojektowane rozkłady zajęć, aby w razie potrzeby przejść w tryb hybrydowy lub całkowicie zdalny.

Również Uniwersytet SWPS przygotowuje się do nauczania w trybie stacjonarnym. „Nasze wydziały w zależności od wymagań programowych na danym kierunku mogą podjąć decyzję o realizacji konkretnych zajęć w trybie zdalnym” – poinformowała PAP Paula Kowalcze z Centrum Prasowego SWPS. Sprecyzowała, że zasady bezpieczeństwa na zajęciach będą dostosowywane do sytuacji epidemicznej w kraju.

„Po ubiegłym roku akademickim jesteśmy przygotowani na różne warianty, w tym pracy i nauki w pełnym reżimie sanitarnym z zachowaniem dystansu, dezynfekcją i noszeniem maseczek na zajęciach w salach. Nie przesądzamy dziś, jaki rodzaj obostrzeń będzie konieczny w październiku” – dodała.

Z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim nauka będzie prowadzona w formie kształcenia stacjonarnego z elementami kształcenia zdalnego.

„Ostateczna decyzja oraz wykaz zajęć, ze szczegółowym opisem sposobu ich prowadzenia, zostaną ogłoszone przez dziekanów wydziałów do 10 września br. Jeśli chodzi o ograniczenia, to w sytuacji, gdy nie będzie wytycznych ze strony ministerstwa czy GIS, stosowane będą ogólne zasady bezpieczeństwa, tj. noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach, zachowanie dystansu czy dezynfekcja rąk” – przekazało biuro prasowe UJ.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao