„Dzień dziś wesoły!” – Orszaki Trzech Króli w Polsce, Europie i Afryce

W tym roku barwne orszaki zaplanowano w kilkuset miastach w Polsce, a także w kilku innych państwach europejskich oraz w Afryce.

Orszak Trzech Króli to jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej – na ulicach wiosek i miast w Polsce oraz za granicą.

Pierwszy Orszak wyruszył na ulice Warszawy w 2009 roku. Od tamtej pory jego popularność rośnie z każdą kolejną edycją. Orszaki odbywają się w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach. W tym roku planowanych jest aż 668 orszaków.

Tegoroczne wydarzenie będzie odbywało się pod hasłem „Dzień dziś wesoły!”. Organizatorzy wydarzenia mówią, że tym fragmentem kolędy „Z narodzenia Pana” chcą zachęcić wszystkich do radości – radości ze spotkania z Panem Jezusem oraz z bliźnimi. Podkreślają, że radośnie przeżyte Święta Bożego Narodzenia pozostawiają w nas ślad na cały rok.

Udział w Orszaku można wziąć tradycyjnie jako widzowie na ulicy, ale także na wiele innych sposobów. Planowane są między innymi Spacer Orszakowy, Bieg Orszaku Trzech Króli czy Orszakowy Challenge Kolędowy, zapoczątkowany przez arcybiskupa Grzegorza Rysia, który z gitarą w ręku zaśpiewał kolędę, opublikował w internecie nagranie i nominował kolejne osoby, w szczególności rodziny z dziećmi, aby zrobiły to samo. „Chcemy rozśpiewać Polskę i otoczyć łańcuszkiem kolęd”, mówią organizatorzy Orszaku. Challengowi towarzyszy akcja charytatywna – zbierane są pieniądze na wyposażenie dla szkoły zawodowej Eastlands w Nairobi w Kenii.

Trzynastoletni Janek Almeida wcieli się w Warszawie w rolę Melchiora, króla azjatyckiego. W zeszłym roku to tata Janka, Shelako Almeida, odegrał rolę Melchiora, można więc śmiało powiedzieć, że młody aktor jest prawdziwym następcą tronu. Jak powiedział, przygotowania do wydarzenia trwały bardzo długo i trema go nie opuszcza, ale możliwość wzięcia udziału w Orszaku to dla niego ogromne wyróżnienie i radość. Z niecierpliwością czeka na złożenie pokłonu Dzieciątku Jezus przy Stajence na Placu Piłsudskiego.

W rolę króla z Afryki, Baltazara, w tym roku wcieli się ojciec Benoit Azameti z Togo. Ojciec Azameti mieszka w Polsce od dwóch lat. Bardzo podoba mu się zaangażowanie Polaków w wydarzenia kulturalne i religijne, takie jak Orszak. W Togo, gdzie jest znacznie mniej katolików,  publiczne przyznawanie się do wiary i dawanie świadectwa nie jest codziennością.

Dla ojca Azameti w Orszaku Trzech Króli najważniejsze jest dzielenie się wiarą z ludźmi wokół, bez wyjątku. Według niego taki właśnie jest sens Święta Trzech Króli, inaczej Objawienia Pańskiego – pokazanie innym obecności Boga w historii człowieka, tego, że Jezus pragnie objawić się każdemu.

Orszak Trzech Króli w Warszawie poprzedzi powitanie monarchów na Placu Zamkowym oraz taniec Smoka i Aniołów. O 12.00 orszak oficjalnie rozpocznie wspólna modlitwa Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Następnie przy dźwiękach kolędy „Mędrcy świata” trzej królowie na wielbłądach przemierzą Krakowskie Przedmieście, aby dotrzeć do Stajenki na Placu Piłsudskiego, gdzie złożą uroczysty pokłon Dzieciątku Jezus. Orszak zakończy wspólny polonez do melodii „Bóg się rodzi”.

„Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry, pozycji społecznej, czy zaangażowania duchowego. W ubogiej stajence zmieszczą się wszyscy, ubodzy pasterze z pobliskich pastwisk oraz bogaci Mędrcy ze Wschodu, którzy przybywają z daleka, zmieszczą się zarówno prości pracownicy, jak i wykształceni władcy. Każdy z nas może przybyć do Zbawiciela z pokłonem i cieszyć się radością spotkania” – czytamy na stronie internetowej organizatorów.

Orszak Trzech Króli w 2022 roku w Warszawie odbędzie się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu.

Dla osób, które z różnych powodów nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, prowadzone będą transmisje na żywo – w TVP oraz na TV Orszak. Tegoroczny Orszak będzie można śledzić w Internecie na stronie www.orszak.org.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama