Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej po dwóch latach wróci do tradycyjnej formy

Do tradycyjnej formy wróci w tym roku, po dwóch latach przerwy wywołanej przez pandemię COVID-19, Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej – zakomunikował jego rzecznik, bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski.

„Po dwóch latach przerwy Misterium wraca na święte kalwaryjskie drogi. (...) Modlitwa tysięcy pielgrzymów na Dróżkach Kalwaryjskich ma szczególne znaczenie, dlatego w tym trudnym czasie zachęcamy do licznego udziału w tegorocznych uroczystościach Wielkiego Tygodnia” – zakomunikował w mediach społecznościowych o. Tarsycjusz.

Służby prasowe sanktuarium podały, że Misteria tradycyjnie rozpoczną się w Niedzielę Palmową, która przypada 10 kwietnia. Szczegółowy program został opublikowany w internecie: https://kalwaria.eu/aktualnosc/odpust-wielkiego-tygodnia-oraz-chwalebne-misterium-meki-panskiej-2022.

Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej rokrocznie gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja ich organizowania sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone. Obecnie inauguruje je misterium pokazujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Wieńczą je uroczystości Wielkiego Piątku. Droga Krzyżowa gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych, który podążają za postacią Chrystusa przyglądając się odgrywanym przez aktorów scenom męki Zbawiciela.

W 2020 r. w Triduum Paschalnym wszystkie celebracje liturgiczne i nabożeństwa odbywały się w bazylice bez udziału wiernych. Były transmitowane na żywo przez kamery internetowe. Bernardyni zachęcali do uczestnictwa online i łączenia się w modlitwie w swoich domach. W ub. r. opiekunowie sanktuarium zachęcali do modlitwy indywidualnej i rodzinnej na Dróżkach Kalwaryjskich oraz w bazylice, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem bernardynów, którzy do dziś opiekują się sanktuarium, wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama