Kamiński do funkcjonariuszy SG: jako szef MSWiA jestem dumny, że nadzoruję tak wspaniałą formację

Jako szef MSWiA jestem dumny, że nadzoruję tak wspaniałą formację – napisał w liście do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Straży Granicznej minister Mariusz Kamiński. Dodał, że w czasie, gdy za wschodnią granicą trwa wojna SG stanęła w obliczu ogromnego wyzwania m.in., aby pomóc uchodźcom.

Minister Mariusz Kamiński w liście do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych SG zaznaczył, że od ponad trzech dekad ich formacja „nieprzerwalnie strzeże lądowych, morskich i powietrznych granic Polski”. „Święto Straży Granicznej to okazja, aby docenić wasze zaangażowanie i profesjonalizm, a także podziękować za codzienną służbę” – napisał.

„Tuż za naszą wschodnią granicą trwa brutalna wojna wywołana przez Rosję. Na ukraińskie miasta spadają rosyjskie rakiety i bomby. W tym trudnym czasie Straż Graniczna stanęła w obliczu ogromnego wyzwania, aby pomóc uchodźcom, a także zapewnić ochronę granic zewnętrznych Polski i Unii Europejskiej. Chociaż dziś liczba przybywających do Polski uchodźców wojennych zmniejsza się, Wy nadal jesteście w gotowości, aby w razie potrzeby zaangażować w działania kolejnych funkcjonariuszy” – podkreślił.

Dodał, że w minionym roku SG mierzyła się też z największą w historii presją migracyjną. „Kryzys migracyjny wywołany przez hybrydowy atak, zorganizowany przez reżim Łukaszenki postawił Straż Graniczną w stan najwyższej gotowości. Druga połowa 2021 r. to prawie 40 tys. prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Przyjęliście to uderzenie i odparliście je, a szczelność granicy Rzeczpospolitej – a w konsekwencji granicy Unii Europejskiej – została dzięki Wam zachowana” – napisał.

Podkreślił, że jako szef MSWiA jest dumny, że nadzoruje „tak wspaniałą formację”. „Jesteście zawsze na pierwszej linii działań w obronie polskich granic, często narażeni na agresywne ataki – nie tylko ze strony cudzoziemców, wspieranych przez białoruskie służby – ale również falę krytyki ze strony niektórych środowisk w Polsce. Dzisiaj na granicy polsko-białoruskiej powstaje bariera, która będzie wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne tj. perymetria, aby dodatkowo wesprzeć waszą pracę. To największa inwestycja w historii Straży Granicznej. Cieszę się, że prace przebiegają zgodnie z planem i już wkrótce granica Polski i Unii Europejskiej zostanie dodatkowo wzmocniona” – zaznaczył.

Funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym SG podziękował za ich służbę oraz złożył wyrazy najwyższego szacunku za ich postawę.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, a jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. Święto SG jest obchodzone 16 maja.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao