reklama

Mikrobiolog: gdy podejrzewamy zakażenie koronawirusem, powinniśmy jak najszybciej wykonać test

„Podejrzewając zakażenie koronawirusem, powinniśmy to jak najwcześniej sprawdzić” – powiedziała PAP mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza. Zaznaczyła, że wiedza o zakażeniu pozwala na dokładniejszą obserwację i szybsze wychwycenie niepokojących objawów.

„Sytuacja w szpitalu jest obecnie bardzo stabilna. Można powiedzieć, że jest nieco większy ruch na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, na zakaźnej izbie przyjęć, ale do opieki szpitalnej kwalifikujemy pojedynczych pacjentów” – powiedziała w rozmowie z PAP mikrobiolog, kierownik zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza.

Dodała, że lekarze obserwują masowe zakażenia przede wszystkim pod postacią przeziębień, „które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego ani do wykonywania większych zabiegów diagnostyczno-leczniczych”.

„Obserwujemy jednak od zeszłego tygodnia gwałtowne wzrosty zakażeń w Polsce i spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu możemy mieć bardzo ciężką sytuację w szpitalu. Wariant omikron zaczyna już powoli przeważać w wywoływaniu zakażeń, a statystyka jest nieubłagana – im więcej osób będzie chorować, tym więcej będzie też wymagało hospitalizacji” – wyjaśniła lekarka.

Wskazała, że objawy chorobowe pacjentów zakażonych koronawirusem związane są głównie z górnymi drogami oddechowymi: to ostre bóle gardła, wiążące się z suchym kaszlem, katar z bólem zatok i bóle głowy. Dodała, że zdarzają się też bóle brzucha i biegunki, ale są rzadsze niż w przypadku wcześniejszych wariantów wirusa.

„Gdy wiemy, że jesteśmy zakażeni koronawirusem, przede wszystkim mierzymy temperaturę. Jeśli utrzymuje się wysoka gorączka – powyżej 39 st. Celsjusza – należy skontaktować się z lekarzem. Podobnie jeśli zaczynają się problemy z oddychaniem” – powiedziała lekarka.

Podkreśliła, że problemy te występują już po tym, gdy dochodzi do spadku saturacji, dlatego – jak wskazała – warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr i sprawdzać utlenowanie krwi, a także nie dać się zmylić łagodniejszemu przebiegowi choroby.

„Pacjent może nie odczuwać tego, że saturacja spada poniżej 93-92 proc. To bardzo niekorzystne zjawisko, bo gdy zaczyna już odczuwać duszności, płuca są już w dużej części zajęte chorobą” – wskazała dr Jursa-Kulesza.

Dodała, że także dlatego nie warto unikać testu na koronawirusa – można najpierw wykonać test antygenowy dostępny w aptekach czy sklepach.

„Podejrzewając zakażenie, powinniśmy jak najwcześniej to sprawdzić. Tym bardziej, że przy takiej liczbie zachorowań trzeba dłużej czekać na wynik testu PCR” – wskazała mikrobiolog.

Zastrzegła, że szybkie testy kasetkowe dają dodatni wynik w okresie zakaźności pacjenta, dlatego jeżeli występują objawy, a wynik testu kasetkowego jest ujemny, badanie należy wykonać testem PCR, który jest bardziej czuły.

„Test PCR możemy sobie zlecić sami poprzez platformę pacjent.gov.pl” – przypomniała dr Jursa-Kulesza.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao