Minister klimatu: Poluzowanie norm dotyczy wyłącznie dopuszczenia do palenia w piecach miału

Normy są poluzowane wyłącznie dopuszczając miał do palenia w piecach. Nie oznacza to możliwości palenia opon czy podkładów kolejowych - zapewniała w środę na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W sobotę w Nowym Targu prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu, odnosząc się do kwestii ogrzewania domów, mówił, że "trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami". Pytana o kwestię liberalizacji norm emisji w środowym programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że „wiele się nie zmieniło". "Można opalać miałem, ale tylko w tych piecach, które oczywiście spełniają takie standardy” - zaznaczyła.

 

„Normy są oficjalnie naszym rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska poluzowane, ale poluzowane wyłącznie dopuszczając miał do palenia w piecach. Nie oznacza absolutnie, że są tam opony, że są tam podkłady kolejowe” – mówiła.

 

Dopytywana o to, czy poluzowanie owych norm nie spowoduje zwiększenia zanieczyszczenia powietrza wskazała, że większość wymienionych w Polsce w ostatnich latach pieców może spalać tylko węgiel wyższej jakości, a nie miał węglowy.

 

„Są jeszcze te piece, szczególnie u najuboższych, które nie zostały wymienione. Tam jest możliwość palenia miałem, ale też jak patrzymy i rozmawiamy ze spółkami energetycznymi, te zapytania są o ekogroszek, o węgiel wyższej jakości, bardzo mało jest zapytań o miał, mimo tego, że te parametry są zliberalizowane” - powiedziała Moskwa.

 

Przypomniała, że od 2018 roku działa program Czyste Powietrze, który ma wspierać wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji. „Wniosków mamy łącznie już na 9 mld zł. W ostatnich miesiącach liczba wniosków się zwiększa. Przyspieszyliśmy procedury, zwiększyliśmy też kwoty dofinansowania. Polacy są nadal zainteresowani, a jeszcze nawet bardziej niż wcześniej, wymianą swojego źródła węglowego na czyste" – oceniła.

 

Pytana o jakość importowanego obecnie do Polski węgla, powiedziała, że „20-30 proc. tego węgla jest przekazywana do gospodarstw domowych. Pozostały węgiel trafia do energetyki”.

 

„Te 30 proc., to akurat kolumbijski węgiel, jest przesiewane i trafia do gospodarstw. On spełnia wszystkie parametry polskie, europejskie, nadaje się do palenia, nie jest gorszym węglem” – zapewniała szefowa resortu klimatu.(PAP)

 

autor: Szymon Kiepel

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao