„Trudne czasy wymagają męstwa”. Jaki powinien być współczesny ojciec?

Gościem „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam był prezes fundacji „Mamy i Taty”, Marek Grabowski, który poruszył kwestię współczesnego wizerunku ojca w odbiorze społecznym, jak i medialnym. Wymienił on kilka istotnych cech, którymi powinien wykazywać się dobry ojciec.

„Myślę, że jest kilka modeli dobrego ojca. Ciężko wybrać jeden wzorzec, ale jest kilka wartości, które są istotne. Na pewno musi być rozważny, sprawiedliwy, czujny, troskliwy, w jakiejś mierze też empatyczny, nieobawiający się swoich emocji, ale jednocześnie nieulegającym też tym swoim emocjom, czyli powinien to być stabilny, wyważony facet, który dba o rodzinę i nie poddaje się pierwszym trudnościom. (…) Trudne czasy wymagają od nas męstwa, czyli odwagi i pomysłu na siebie, na rodzinę, na wychowanie dzieci” – mówił Marek Grabowski, prezes Fundacji „Mamy i Taty” na antenie TV Trwam.

Prezes Grabowski podkreślił, że obchodzony niedawno Dzień Ojca staje się coraz ważniejszy, a „samo ojcostwo nabiera nieco większej wagi niż jeszcze kilka lat temu”. Wyjaśnił on również, jaką rolę w rodzinie pełni obecnie ojciec.

„Znowu mamy kilka modeli, bo jest ten model partnerski, który osobiście jest mi bliski, gdzie relacje między małżonkami są zbliżone, jest dosyć jasny podział obowiązków i pewnych ról, ale właśnie w takim modelu uzgadniania pewnych kwestii jest wciąż funkcjonujący model bardziej patriarchalny, gdzie faktycznie to ojciec odpowiada za rodzinę, ale gdzie on też jest głównym dostarczycielem środków finansowych” – opisywał na antenie prezes fundacji.

Grabowski opisał również trzeci model „nieobecnego ojcostwa”.

„Jest też ten trzeci model ojcostwa, czyli nieobecny ojciec, który ucieka, porzuca rodzinę lub wybiera inną partnerkę i w jakiś sposób odcina się od dzieci. Jest to cały czas duży procent ojców i jest to bardzo przykre, dlatego że dzieci potrzebują mamy i taty, jak pokazują wszystkie badania. Potrzebują dwóch różnych światów emocji, wartości, które są komplementarne względem siebie” – zauważył.

Prezes fundacji podkreślił również, że to rodzina jest drogą do bycia szczęśliwym. Podzielił on się „przepisem na udaną rodzinę”, z którego skorzystać może każdy z nas.

„To przede wszystkim poświęcanie czasu, opiekowanie się rodziną, rozmowa, czasami zdarza się również pokłócić. Trzeba jednak starać się zachować dobre relacje i poświęcać każdemu dziecku czas osobno, ale i razem” – podsumował.

Ojciec towarzyszy nam niemal we wszystkich momentach życia. To on jest pierwszym mężczyzną, którego kochamy, obserwujemy. Tata jest dla nas wzorem męskości, który otacza opieką i bezpieczeństwem całą rodzinę. Warto pamiętać w codziennej modlitwie o naszych ojcach, aby stawali się lepsi i obecni w życiu swoich dzieci.

Źródło: TV Trwam „Polski punkt widzenia”

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao