Piotr Duda: 17 listopada wychodzimy na ulice

Sytuacja jest bardzo trudna, dlatego Związek Zawodowy „Solidarność” podjął decyzję na komisji krajowej, że 17 listopada wychodzimy na ulice – powiedział w czwartek w rozmowie z Polskim Radiem 24 szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” wskazał, że związkowcy dali szansę dialogowi i w dalszym ciągu czekają na rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim.

Dodał, że ostatnio odbyło się spotkanie związkowców z pięcioma ministrami, między innymi minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. „Rozmawialiśmy na bardzo ważne tematy dotyczące zamrożenia cen energii” – wyjaśnił.

Dopytywany o planowaną demonstrację podkreślił, że „Solidarność” cały czas daje szansę rządowi, jednak związkowcy będą maszerować przez Warszawę żeby, jak zawsze, rozwiązywać problemy pracowników i członków związku.

„Nie możemy przyjąć do wiadomości, że podwyżki wynagrodzeń w sferze szeroko rozumianych finansów publicznych będą tylko na poziomie 7,9 proc. Jeżeli mamy inflację za miesiąc wrzesień na poziomie 17.2 proc., to nie mówimy o podwyżkach, tylko regulacji płacowej” – mówił Duda. Podkreślił, że w tej sytuacji „walczymy o regulację płacową przynajmniej na poziomie 20 proc. dla całych finansów publicznych”.

Wyjaśnił, że związkowcy walczą o dodatek inflacyjny. „W budżetówce, niestety, my musimy stanąć na wysokości zadania. Na tym polega prawdziwa solidarność – przyjadą górnicy, hutnicy, będzie budżetówka” – mówił.

Przypomniał również trzy postulaty związkowców, tzw. trzy razy „P”, czyli powstrzymanie cen energii, podwyższanie wynagrodzeń oraz przyjęcie ustawy o emeryturach stażowych.

Jak tłumaczył, odnosząc się do emerytur stażowych, to była deklaracja trzech osób – kandydata na prezydenta w 2015 roku Andrzeja Dudy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Mimo, że upływa siedem lat, to w dalszym ciągu słyszymy, że musimy poczekać. Ta debata nie może się odbywać na wiecach partyjnych PiS, tylko na komisji sejmowej, gdzie ten projekt obywatelski jest zamrożony, a projekt prezydencki nie doczekał się nawet pierwszego czytania” – powiedział Duda. (PAP)

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao