Prymas: modlitwa za Benedykta XVI w niedzielę o godz. 12 w katedrze gnieźnieńskiej

W niedzielę w południe w katedrze gnieźnieńskiej będziemy modlić się za Benedykta XVI. Wszystkich serdecznie do tej modlitwy zapraszam – powiedział w sobotę w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił, że Benedykt XVI był jednym z największych teologów współczesności.

Papież senior Benedykt XVI zmarł w sobotę w wieku 95 lat.

Abp Wojciech Polak na konferencji prasowej w Gnieźnie zapewnił o modlitwie w intencji Benedykta XVI. „Chcemy się modlić jutro w południe w katedrze gnieźnieńskiej, w czasie tej uroczystej liturgii sprawowanej na początku roku. Także w dniu jego pogrzebu będzie sprawowana msza święta w katedrze. Wszystkich bardzo serdecznie do tej modlitwy zapraszam" – powiedział prymas.

Jak wspominał, Benedykt XVI był jednym z największych teologów współczesności. Jednocześnie, jak zaznaczył, był „człowiekiem niezwykłej pokory i bliskości wobec innych ludzi".

Jak mówił, „żył on głęboko wiarą, którą głosił i w niej umacniał". „Za to chcemy mu szczególnie podziękować" – dodał abp Polak.

Podkreślił, że w ciągu całego swojego pontyfikatu Benedykt XVI zwracał się z miłością do Polaków. „Z jaką pieczołowitością przygotowywał choćby te krótkie wypowiedzi dla Polaków w naszym własnym języku. To był dowód wielkiej miłości do nas" – powiedział abp Polak.

Przypomniał, że podczas wizyty w Auschwitz Benedykt XVI przestrzegał, że „eskalacja nienawiści, śmierci i złości będzie się obracać przeciw wszystkich". Zaznaczył, że patrząc na wojnę w Ukrainie, okazały się to prorocze słowa.

Podkreślił, że warto dziękować Benedyktowi XVI za „jego pasterską posługę, za życiową pokorę, także za jego cichość i ludzką odpowiedzialność, która kierował się w całym swoim życiu".

Benedykt XVI zmarł o godzinie 9.34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od czasów swej rezygnacji w 2013 r. W czwartek 5 stycznia msza pogrzebowa Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka odprawiona zostanie na placu Św. Piotra w Watykanie.

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ itm/ PAP

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama