PSP: pierwsze ofiary śmiertelne i ponad milionowe straty w pożarach traw

Od początku roku doszło do prawie 10,5 tys. pożarów traw, w których zginęły trzy osoby a 26 zostało rannych – poinformowała PAP Państwowa Straż Pożarna. Według szacunków PSP straty w wyniku tego typu pożarów przekroczyły już ponad milion złotych.

Z danych przekazanych PAP przez Państwową Straż Pożarną wynika, że od początku roku doszło do 10,5 tys. pożarów traw i nieużytków rolnych. Najwięcej w województwach: dolnośląskim (1469), mazowieckim (1363) i śląskim (1136). Wskutek wypalania traw zginęły trzy osoby – dwie w województwie śląskim i jedna w małopolskim.

Do tragedii doszło w ostatni czwartek w miejscowości Klew w powiecie opoczyńskim (woj. łódzkie), gdzie zgłoszono pożar drewnianej szopy na drewno, od której zapalił się las. Strażacy informują jednak, że zapaliła się sucha trawa, od której z kolei zapaliło się poszycie leśne. „Strażacy znaleźli ciało 74-letniego mężczyzny, obok niego leżały grabie, co może sugerować, że to właśnie on rozpalił ogniska” – powiedział rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Tego samego dnia doszło do pożaru w Biłgoraju (woj. lubelskie). Zgłoszono tam pożar poszycia leśnego. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce, odnaleźli zwęglone ciało.

Państwowa Straż Pożarna podała również, że w tym roku w pożarach traw i nieużytków rolnych obrażenia odniosło już 26 osób. Z danych PSP wynika też, że najwięcej pożarów odnotowano do tej pory w marcu – 8836, następnie w lutym – 1447, zaś w styczniu 208.

Straty w wyniku pożarów traw i nieużytków wyniosły w tym roku – według szacunków PSP – już 1,16 mln zł.

Państwowa Straż Pożarna przypomniała, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. „Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt” – przekazał rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. „Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób” – powiedział.

PSP ostrzegła również, że wypalanie traw jest niedozwolone, o czym mówi m.in. ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z regulacją, wypalanie m.in. łąk, pastwisk i nieużytków, podlega karze aresztu albo grzywny.

Przepisy ustawy o lasach zabraniają z kolei rozniecania ognia – poza miejscami do tego wyznaczonymi – w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu. Nie można tam również korzystać z otwartego płomienia i wypalać wierzchniej warstwy gleby oraz pozostałości roślinnych.

Za wykroczenia tego typu grozi kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł.

Z kolei według Kodeksu karnego osoba sprowadzająca zdarzenie, „które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama