UOKiK: Prawie połowa zabawek dla dzieci poniżej 3 lat nie spełniała wymagań

Prawie połowa zabawek dla dzieci poniżej 3 lat nie spełniała wymagań formalnych lub konstrukcyjnych. Podczas ostatniej kontroli sprawdzono 110 modeli - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w piątek, że prawie połowa skontrolowanych zabawek dla dzieci poniżej 3 roku życia nie spełniała wymagań formalnych lub konstrukcyjnych.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaznaczył, że sprawdzono, czy 110 modeli zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 roku życia jest dobrze oznakowanych oraz czy nie mają wad konstrukcyjnych np. zbyt małych elementów, które dziecko z łatwością może połknąć.

„Zweryfikowaliśmy również, czy produkty są solidnie wykonane i nie wydają zbyt głośnych dźwięków, narażających nasze pociechy na uszkodzenie słuchu” – stwierdził Tomasz Chróstny

Urząd zwrócił uwagę, że zdiagnozowane w wyniku kontroli najpoważniejsze problemy to stosowanie zbyt małych elementów w zabawkach, nieprawidłowo sporządzone deklaracje zgodności i brak niezbędnych ostrzeżeń.

UOKiK zaapelował w związku z tym, że wybierając upominki z okazji Dnia Dziecka, warto zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo.

„Dbamy o to, by zabawki, które trafiają do rąk naszych dzieci, były bezpieczne. Przez cały rok kontrolujemy je wraz z Inspekcją Handlową – rwiemy, palimy, zgniatamy, zrzucamy z wysokości – innymi słowy, surowo je testujemy m.in. w wyspecjalizowanym laboratorium UOKiK w Lublinie” – zapewnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao