reklama

Wdówik: Więcej pieniędzy w ramach programu „Za życiem” m.in. na opiekę nad kobietami w ciąży

O tym, że przydzielono więcej pieniędzy na opiekę nad kobietami w ciąży i główne ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze (WOKRO) w ramach programu „Za życiem”, mówił w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Pod koniec grudnia rząd przyjął uchwałę o zmianach w programie „Za życiem”. W jego nowej edycji realizowane będą dodatkowe działania m.in. przygotowujące młodzież z niepełnosprawnościami do wejścia na rynek pracy. Na realizację programu w latach 2022-2026 przeznaczono około 6 mld zł.

W czwartek w Sejmie posłanka Barbara Bartuś (PiS) pytała o to, jak działa ten program i jakie jego elementy funkcjonują najlepiej.

Wiceminister rodziny Paweł Wdówik przypomniał, że program rozpoczął się w 2017 r. „Jego celem było zapewnienie kompleksowego wsparcia zarówno dla rodzin, w których jest dziecko niepełnosprawne czy też osoba niepełnosprawna, ale przede wszystkim wsparcie dla kobiet w ciąży zagrożonej niepełnosprawnością dziecka” – powiedział.

Wdówik poinformował, że w programie wprowadzono kilka nowych działań, które mają usprawnić – jak mówił – to, co nie uzyskało najwyższej oceny. „Zwłaszcza rodzice wskazywali nam konieczność uzupełnienia działań o sferę informacyjną i opiekę psychologiczną – wsparcie psychologiczne od diagnozy prenatalnej związanej z zagrożeniem niepełnosprawnością, które przesuwamy do szpitali pierwszego stopnia referencyjności” – powiedział.

Wiceszef resortu rodziny dodał, że zwiększono sumę pieniędzy na opiekę nad kobietą w ciąży i nakłady na główne ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze (WOKRO).

„W tym roku zwiększamy budżet o 20 proc., podnosząc go z 77 mln zł do 100 mln zł” – zaznaczył, mówiąc o WOKRO. Wdówik powiedział, że jest to związane z tym, że dopuszczone do nich będą organizacje pozarządowe i inne podmioty, które mogą się okazać skuteczne w pomocy niepełnosprawnym. „302 powiaty mają WOKRO, więc w 78 powiatach jeszcze tych placówek nie ma. Chcemy to w tym roku uzupełnić” – dodał.

Od 2023 r. nastąpi zmiana asystenta rodziny na doradcę rodziny. „Przesuwamy go z pomocy społecznej do edukacji, do właśnie tych WOKRO i uruchamiamy już w tym roku portal informacyjny wraz z infolinią po to, aby stworzyć ciąg wsparcia” – powiedział.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao