15 ofiar śmiertelnych, 256 rannych i ponad 1,2 tys. nietrzeźwych kierowców. To tragiczny bilans czterech dni majowego weekendu

Od piątku do poniedziałku policjanci odnotowali 214 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a 256 zostało rannych; zatrzymano 1214 nietrzeźwych kierujących – powiedział we wtorek PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP przypomniał we wtorek, że na drogach trwają policyjne działania „Bezpieczny majowy weekend”. „Przez cztery dni majówki (28.04-01.05) odnotowaliśmy 214 wypadków, w których zginęło 15 osób, a 256 zostało rannych. Policjanci zatrzymali już 1214 nietrzeźwych kierujących” – przekazał. Przypomniał, że zeszłoroczna majówka to 348 wypadków drogowych, w których zginęły 33 osoby, a 389 osób zostało rannych; policjanci zatrzymali 1821 nietrzeźwych kierujących.

„Proszę wszystkich o szczególną uwagę na drogach. Natężenie ruchu w różnych rejonach kraju jest dość duże, to zarówno wyjazdy jak i przemieszczanie się pomiędzy różnymi miejscowościami, ale także powroty w różnych terminach. To także bardzo wielu niechronionych uczestników na drogach, nie tylko pieszych, ale także takich użytkowników dróg jak motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów” – powiedział.

Poinformował, że w ostatnie dwa dni policjanci odnotowali trzy ofiary śmiertelne wśród motocyklistów. „Wedle wstępnych przyczyn tych zdarzeń sprawcami wypadków byli kierowcy samochodów osobowych” – zaznaczył.

Policjant zaapelował o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Zapewnił, że policjantów na drogach na pewno nie zabraknie. „Są to nie tylko policjanci, których widać, ale także policyjne grupy SPEED” – powiedział. Dodał, że policjanci do kontroli ruchu wykorzystują także drony. „Zależy nam na tym, żeby te powroty były jak najbezpieczniejsze” – podkreślił.

Komenda Główna Policji informowała wcześniej, że w czasie długiego majowego weekendu każdego dnia na drogi wyjedzie średnio 4,5 tys. policjantów, w tym policjanci z grup SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie m.in. przekraczaniu dozwolonych prędkości.

Podczas majówki funkcjonariusze będą sprawdzają także stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci. „Będą także reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów” – mówił nadkom. Opas

Przypomniał, że 2 maja br. od godz. 18 do 22 oraz 3 maja br. od godz. 8 do 22, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama