Babia Góra: od 1 marca zamknięte szlaki narciarskie z uwagi na ochronę głuszca

Od 1 marca 2023 r. ze względów przyrodniczych zamknięte zostaną szlaki narciarskie na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Decyzję podjęto z uwagi na ochronę głuszców – zakomunikowały w czwartek służby prasowe parku.

W marcu rozpoczynają się gody u głuszców zwane tokami. „Prosimy o uszanowanie tego wyjątkowego czasu dla tego pięknego, leśnego kuraka” – zaapelowali przyrodnicy.

Babiogórski Park Narodowy udostępnił pilotażowo szlaki narciarzom 4 lutego. Była to propozycja dla skiturowców, ale korzystać można było też z biegówek i nart zjazdowych, choć szlaki nie były pod tym kątem przygotowywane.

Podczas tokowania samce rozkładają ogon, wyciągają głowę, stroszą skrzydła i wydają niezbyt donośne odgłosy. „Usłyszeć można charakterystyczne dźwięki: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. W ostatniej fazie swojej pieśni godowej samiec głuchnie, stąd nazwa. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje” - powiedział Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Według szacunków przyrodników populacja głuszców w rejonie Babiej Góry liczy ok. 30 osobników.

Dostrzeżenie głuszców jest trudne. Ptaki stronią od uczęszczanych szlaków chroniąc się w niedostępnych miejscach na granicy górnego regla, między borem świerkowym a kosodrzewiną.

Głuszec to duży ptak z rodziny kurowatych. Samce, znacznie barwniejsze od samic, osiągają metr długości. Samice osiągają do 65 cm. Ptaki zamieszkują lasy północnej części Europy i Azji od Szkocji po środkową Syberię. W Polsce gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama