Bp Kiciński: Osoby konsekrowane uczą nas poszukiwać oblicza Boga

Osoby konsekrowane uczą nas poszukiwać oblicza Boga i przypominają nam, że stać się błogosławionym to żyć na ziemi, mając świadomość że ojczyzną jest niebo – mówił bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, w homilii Mszy św. radiowej, której przewodniczył w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, przed Dniem Życia Konsekrowanego.

Eucharystię koncelebrowali ks. Czesław Parzyszek SAC, konsultor Komisji Episkopatu, o. Wiesław Kulisz SJ, dyrektor Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej w Warszawie, oraz o. Robert Wawrzeniecki OMI, sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Bp Kiciński wskazał w homilii na świadectwo osób konsekrowanych: bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej z jej dziełem Lasek oraz męczenniczek elżbietańskich: s. Pashalis Jahn i Towarzyszek, zabitych przez radzieckich żołnierzy.

„Okazuje się, że nasza sytuacja podobna jest do sytuacji narodu wybranego. Po czasie zachwytu nad wolnością, która jest przecież darem Boga, następuje powolne zatopienie się w doczesności. I dla wielu z nas Bóg staje się niepotrzebny. Coraz częściej porzucenie Boga i Jego prawa staje się wyznacznikiem nowego stylu życia. Apostazja jawi się jako wyraz sprzeciwu wobec instytucji Kościoła. Mamy do czynienia z wiarą deklaratywną, czyli bez zobowiązań. Ktoś niekiedy mówi «ja wierzę w Boga, ale nie potrzebuje pośrednictwa ludzkiego». I obecna sytuacja sprawia wrażenie, że Bóg na nowo się ukrył. I znów jest niewidzialny i niesłyszalny” – mówił bp Kiciński w homilii, nawiązując do czytań mszalnych oraz aktualnej polskiej rzeczywistości.

Dodał, że dochodzą do tego trudne wydarzenia na świecie, jak wojna w Ukrainie, głód na ziemi, niesprawiedliwy wyzysk człowieka przez człowieka, handel ludźmi i wiele innych zjawisk, w których możemy doświadczyć tzw. milczenia Boga. „I może ktoś się zapytać: «Gdzie jesteś Boże?». Czy rzeczywiście Bóg przestał o nas pamiętać?” – stwierdził bp Kiciński.

Oprawę Eucharystii przygotowały zakonne konferencje, z kolei oprawę muzyczną przygotował międzyzakonny chór sióstr z Archidiecezji Warszawskiej pod dyrekcją s. Dolores Nowak. W czasie Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia w obecności Biskupa, a w imieniu zgromadzeń męskich wypowiedzeniu formuły przewodniczył o. Robert Wawrzeniecki OMI, z domu zakonnego misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Warszawie.

O znaczeniu konsekracji przypomniał bp Kiciński w homilii: „Bóg tak naprawdę nigdy nie opuszcza swojego ludu, a zwłaszcza tych, którzy za nim tęsknią. Dlatego Bóg w swojej nieskończonej miłości posyła proroków, którzy niczym Sofoniasz idą do narodu wybranego. Dziś są to osoby konsekrowane: to są nasi bracia i siostry, którzy pragną w swoim życiu naśladować Jezusa Chrystusa, żyjąc ewangelicznymi radami: czystością, ubóstwem i posłuszeństwem”.

„Nieprzypadkowo też Ojciec święty Franciszek nazwał życie zakonne najbardziej radykalną formą naśladowania Jezusa Chrystusa. Osoby zakonne: siostry zakonne, ojcowie i bracia, instytuty świeckie, dziewice, pustelnicy i wdowy to prorocy w dzisiejszym świecie. To właśnie oni uczą nas poszukiwać oblicza Boga, pokazują nam, że wierność jest możliwa dzięki miłości i przypominają nam, że stać się błogosławionym to żyć na ziemi, mając świadomość że ojczyzną jest niebo” – podkreślił przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

rw omi / BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama